
Archívny záber na potopený trajekt. FOTO - REUTERS
ho plavidla sa podľa senegalskej premiérky Madior Boyovej zachránilo len 63 osôb. „Potápači sú na mieste, možno je ešte šanca, že nájdu niekoho, kto prežil, ale táto šanca je mizivá,“ povedala.
V nemocnici v Daklare, kam väčšinu zachránených previezli, Coly rozprával, ako sa zachránil vďaka tomu, že sedel vedľa okna. Keď sa loď prevrátila, vyskočil do vody a záchranný pás ho vyniesol na hladinu. Ani nevie, kedy ho tam našli rybári.
Coly si myslí, že tragédiu spôsobila búrka, nie preťaženie. Pochybnosti nevzbudzujú ani výpovede ďalších svedkov, ku ktorým úrady pustili zahraničných novinárov. Coly si iba myslí, že loď by sa nebola potopila, keby sa neotočila bokom proti vetru.
Pochybnosti nemá ani premiérka, podľa nej sa preplnený trajekt prevrátil v rozbúrenom mori vinou silného dažďa a vetra. „Neprišlo sa na žiadnu technickú chybu ani ľudské zlyhanie,“ tvrdí. Senegalský prezident Abdoulaye Wade, pred ktorého domom sa zhromažďuje dav a dožaduje sa vysvetlenia a demisie ministra dopravy, však hľadá príčiny havárie inde. Išlo vraj o „nahromadenie chýb“ - plavidlo bolo preťažené, vraj na ňom bolo mnoho ľudí bez lístka a zároveň bola loď príliš vysoká a pomalá.
Stovky tiel už vytiahli z ústia rieky Gambia, kam ich odniesol prúd. Podľa neoficiálnych údajov ich dosiaľ našli 350. (reuters, čtk, kl)