
Francúzski vojaci, ktorých úlohou je zaistiť cudzincom bezpečnú trasu z oblastí bojov v Pobreží Slonoviny, prehľadávajú taxík. FOTO - REUTERS
Vôbec pritom nie je jasné, o aký druh politickej krízy ide a akým smerom sa situácia vyvinie. Väčšina komentátorov hovorí o pokuse moslimskej opozície zo severu krajiny o štátny prevrat.
„Práve preto, že štátny prevrat nebol úspešný, dnes krajine hrozí občianska vojna, do ktorej výdatne zasiahnu vplyvní susedia,“ varuje denník Le Monde.
Ešte skôr ako „vplyvní susedia“ do krízy zasiahli sami Francúzi, ktorí tak urobili v záujme svojho tamojšieho kapitálu a desaťtisícov koloniálnych usadlíkov s francúzskymi pasmi. Obidve položky vo francúzskej agende majú spoločného menovateľa - trh s kakaom.
Pobrežie Slonoviny je so 40-percentným podielom na komoditných trhoch jeho najväčším vývozcom na svete. Prvé správy o štátnom prevrate cenu kakaa vyhnali o 37 USD na 2157 USD za tonu, čo je najvyššia cena od septembra 1986. Trhy nemohli nezareagovať, keď si vzbúrenci na štátny prevrat vybrali celkom najnevhodnejší čas. Väčšina kakaovej žatvy sa totiž na Západ vyváža každoročne medzi začiatkom októbra a koncom decembra.
O kakao okrem Francúzov a najnovšie aj Američanov hrajú aj domáce sily. Tie počítajú s predĺženým vojnovým konfliktom, ktorý by mohla financovať práve táto komodita, pričom jej cenu by určoval víťaz.
No oficiálne sa za a proti občianskej vojne argumentuje inak. Ak vzbúrenci tvrdia, že bojujú proti diktatúre, majú pravdu. Pravdu má však aj vláda, ktorá vzbúrencov obviňuje z pokusu zaviesť diktatúru iného druhu prostredníctvom islamského práva šaríja. Budúcnosť Pobrežia Slonoviny v tejto chvíli závisí od toho, ako sa v kritickej situácii zachovajú susedia. Nigéria a Ghana už prisľúbili vojenskú podporu vláde. Pozícia ostatných zatiaľ zostáva nejasná.
Najviac pochybností visí nad severným susedom Burkinou Faso, ktorej moslimská vláda údajne financuje vzbúrencov na severe a západe Pobrežia Slonoviny. Francúzska tlač varuje aj pred regionálnou krízou. Politické krízy sa podľa viacerých denníkov v západnej Afrike šíria rýchlosťou blesku a - ako to dokazujú Libéria a Sierra Leone - často sa vôbec neskončia.
Politická kríza bola v Pobreží Slonoviny donedávna nemysliteľná. Medzinárodný menový fond a Svetová banka túto krajinu do polovice deväťdesiatych rokov hrdo uvádzali ako príklad úspechu svojich rozvojových programov v krajinách tretieho sveta. Dnes ju označujú za jednu z najrizikovejších.
PRE SME - ROMAN LIPTÁK, Pretória