Aj v Madride vyšli do ulíc tisíce ľudí, aby demonštrovali odmietavý postoj k vojenskej akcii proti Iraku.
FOTO - REUTERS
Blair zároveň vyjadril presvedčenie, že Irak bude odzbrojený, a to „jedným alebo iným spôsobom“. Podľa neho má iracký prezident Husajn len jednu možnosť. Je ňou prijatie podmienok, ktoré mu ponúka medzinárodné spoločenstvo. „Ak sa chce vyhnúť konfliktu, musí urobiť, čo hovorí svet,“ povedal Blair.
Na otázku, či sa Veľká Británia zapojí po boku USA do vojenského ťaženia proti Iraku aj v prípade, že Organizácia Spojených národov zamietne akúkoľvek akciu proti nemu, odpovedal vyhýbavo. Podľa neho iracký prezident odovzdá svoje zbrane, a to za každých okolností.
Cestou k tomuto kroku má byť rezolúcia OSN o Iraku, o ktorej medzi svetovými mocnosťami prebiehajú neustále diskusie. Zdržanlivý postoj vyjadrili predovšetkým traja stáli členovia Bezpečnostnej rady OSN Rusko, Francúzsko a Čína. Spojené štáty sa preto rozhodli do týchto krajín vyslať námestníka amerického ministerstva zahraničných vecí Marka Grossmana. Postoj Ruska sa však po jeho sobotňajšom rozhovore s ruským ministrom zahraničných vecí Igorom Ivanovom príliš nezmenil. Podľa neoficiálnych informácií Rusko novým návrhom rezolúcie nie je nadšené, pretože ju „nie je možné v terajšej podobe prijať už len zo samotnej podstaty“. Grossman priletel do Moskvy z Paríža, kde viedol podobné rokovania s politickým poradcom francúzskeho prezidenta Jacqua Chiraca Jeanom-Markom de la Sabliere. Na verejnosť sa však žiadne podrobnosti o výsledku stretnutia nedostali.
Diplomatickej americko-britskej ofenzíve sa cez víkend nevyhol ani Peking. S cieľom presvedčiť ho o potrebe rezolúcie tam včera smerovali kroky predstaviteľa britskej vlády Williama Ehrmana. Nie je však zatiaľ jasné, či jeho rokovania s predstaviteľmi čínskej vlády mali nejaký úspech.
Proti vojenskej akcii proti Iraku cez víkend demonštrovali tisíce ľudí v niekoľkých európskych mestách. Najväčšie demonštrácie zažil v sobotu Londýn, kde sa do výzvy na zabránenie vojny zapojilo podľa niektorých zdrojov až 200-tisíc ľudí. Išlo tak o najväčší protivojenský pochod v britskej histórii. (mm)
ČO BY MALA OBSAHOVAŤ REZOLÚCIA O IRAKU
sedemdňová lehota pre Irak na prijatie požiadaviek rezolúcie po jej prijatí a po schválení generálnym tajomníkom OSN Kofim Annanom tridsaťdňová lehota pre Irak na deklarovanie všetkých jeho zbraní z programu hromadného ničenia ktorýkoľvek členský štát OSN môže použiť „všetky nevyhnutné prostriedky“ vrátane použitia sily, pokiaľ by údaje Bagdadu boli „falošné či neúplné“ neobmedzený prístup na všetky dôležité miesta v Iraku vrátane prezidentského paláca, vládnych budov a mešít ktorýkoľvek zo stálych členov BR OSN môže požiadať o zastúpenie v inšpekčnom tíme inšpektorov budú strážiť bezpečnostné sily