Politické strany budúcej vládnej koalície už debatujú o rozdelení ministerstiev. Záujem je najmä o silové rezorty, vznikajú prvé spory, no ministerstvo sociálnych vecí a rodiny ostáva zatiaľ trochu v úzadí, strany sa oň veľmi nebijú. O dôležitosti tohto rezortu hovoríme s ANDREJOM SALNEROM z Inštitútu pre dobre spravovanú spoločnosť.
Ekonómovia hovoria, že rezort sociálnych vecí je jedným z najdôležitejších z hľadiska ekonomiky a spoločnosti. Prečo?
„Určite je jedným z kľúčových, aj keď často tak nie je vnímaný. Z hľadiska vplyvu na hospodárstvo je možno dôležitejší ako klasické ekonomické rezorty. Niektoré z najrozsiahlejších reforiem bude robiť práve rezort sociálnych vecí. Začína sa hovoriť o potrebe zmien v sociálnych dávkach a hovorí sa najmä o dôchodkovej reforme. Očakáva sa nielen jej spustenie, ale je na ňu vyčlenená pomerne veľká položka z privatizácie. Nepriamo aj o týchto peniazoch bude rozhodovať rezort sociálnych vecí.“
Problém je, že každý by chcel byť ministrom zahraničia, vnútra, obrany, ale o ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny sa strany veľmi nebijú. Prečo je to tak?
„Rezort ako napríklad zahraničie dáva určitý predpoklad úspechu - ak sa Slovensku podarí vstúpiť do NATO a Európskej únie, bude to interpretované ako úspech. To, čo čaká rezort práce, je skôr bolesť a opatrenia, ktoré budú vnímané veľmi nepopulárne. Ak sa rezort dotkne sociálnych dávok, ak sa negatívne dotkne dôchodcov, tak minister bude v ťažkej situácii. V USA nazývajú sociálne zabezpečenie pre dôchodcov treťou koľajou americkej ekonomiky. Treťou koľajou myslia tú, ktorá je v metre nabitá elektrinou - kto sa jej dotkne, zomrie.“
Znamená to, že stranám ide skôr o popularitu než o službu pre spoločnosť?
„Záleží na vnímaní. Politici majú viacero motivácií, ale motivácia znovuzvolenia je jednou z tých najsilnejších. Je pochopiteľné, že je silnejšia, ako motív dobrej verejnej politiky.“
Podľa prieskumov verejnej mienky však až 70 percent ľudí trápi problém nezamestnanosti a očakávajú zmeny hlavne v tejto oblasti. Dajú sa robiť cez ministerstvo sociálnych vecí?
„Niekedy verejnosť od vlády očakáva to, čo nemôže dosiahnuť vzhľadom na prostriedky, ktoré má v rukách. V prípade nezamestnanosti je vplyv vlády relatívne nepriamy. Priame mechanizmy, ktoré sa v určitej miere využívali, napríklad verejnoprospešné práce, ekonomike asi skôr škodili ako prospievali. Vláda ovplyvňuje podnikateľské prostredie, obraz Slovenska v zahraničí a tým súvisiaci prílev zahraničných investícií, ale priamy vplyv na to, koľko sa tvorí pracovných miest, koľko ich zaniká, vláda nemá.“ (rf)