
„Posledný minister Peter Magvaši bol silným hráčom v rámci SDĽ. Ľavica mala o ten rezort jasný záujem, prostredníctvom neho vedela efektívne strážiť zmeny v sociálnom systéme. Vláda mala ambíciu odštartovať reformu dôchodkového systému a to, že sa tak nestalo, sa dá pripísať práve tomu, že rezort práce sa nehýbal,“ povedal Andrej Salner z Inštitútu pre dobre spravovanú spoločnosť .FOTO SME - ĽUBOŠ PILC
BRATISLAVA - Strany by chceli pri zostavovaní vlády obsadzovať najmä ministerstvá, ktoré sa dajú ľahšie zvládnuť. O jeden z kľúčových rezortov z hľadiska budúceho vývoja krajiny - ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny, budúca koalícia spory nevedie. Práve v tomto rezorte by sa však mali spraviť rozhodujúce nevyhnutné reformy, na ktoré pôjdu miliardy korún.
Najpravdepodobnejšími kandidátmi na kreslo ministra sú Zuzana Martináková z SDKÚ a Július Brocka z KDH. Brocka už ministrom bol, ale len krátky čas. Martináková je zase úplne nová tvár v politike a zrejme sama zvažuje, či by riadenie ministerstva vzala. V strane je najhorúcejšou kandidátkou na toto kreslo, ale Prezídium SDKÚ ju včera odporučilo za podpredsedníčku parlamentu.
Ekonómovia hovoria, že rezort sociálnych vecí nepatrí medzi tie, cez ktoré sa dá presadzovať moc. Na otázku, prečo sa politici snažia skôr o mocenské ministerstvá, Brocka odpovedal, že strany majú svoje priority. „Jednou z nich je, aby strana bola po ďalšom volebnom období ešte silnejšia. Preto sa snaží predávať svojich lídrov, aby pre stranu získali čo najlepšie výsledky. My takisto máme záujem o rezorty, kde môžeme naplniť aj tieto stranícke ambície.“
Nedávno denník SME zverejnil odpovede politikov na otázku, či majú v strane odborníka na sociálne veci. Minister hospodárstva Ľubomír Harach (SDKÚ) vtedy povedal: „Vedel by som vám vymenovať aj osem mien, ale opýtajte sa predsedu.“
Opozičná HZDS vôbec nemá tieňového ministra sociálnych vecí a rodiny. Pred časom ním bol Jozef Kalman, ktorý vyštudoval v starom režime politickú školu a s rezortom nemal žiadne skúsenosti.
Árpád Duka-Zólyomi z SMK tvrdil, že strana má kádre pre každý rezort: „Určite by sme našli. Mená neviem povedať, lebo touto otázkou sme sa nezaoberali.“
Jirko Malchárek z ANO nevedel z hlavy povedať mená, ale spomenul tieňový kabinet a „desiatky ľudí“, ktorí pre stranu pracujú. Ani ďalší politici neodpovedali inak.
Analytička MESA 10 Oľga Reptová si myslí, že politické strany nemajú pripravených zdatných odborníkov: „Výsledky volieb ich zaskočili a možno zvažujú schopnosti svojich kandidátov, lebo v hre je veľa.“
V prvom rade je to podľa nej dôchodková reforma, dokončenie decentralizácie sociálnych služieb, modernizácia systému sociálnej ochrany, náprava niektorých opatrení končiacej vlády (napríklad plošné vyplácanie rodinných prídavkov, či platenie náhradného výživného).
Na mieste je podľa Reptovej aj otázka, či s takou rozsiahlou agendou môže uspieť jeden minister, či nie je vhodnejšie ju prerozdeliť alebo na reformy ustanoviť splnomocnencov s primeranými právomocami.
Nedostatok kvalitných ľudí pre sociálny rezort sa prejavoval často aj na rokovaní v parlamente. Poslanci najviac diskutovali pri návrhoch na odvolanie člena vlády, jazykovom zákone, ale pri zložitých sociálnych zákonoch bola väčšina politikov ticho, málokto využíval faktické poznámky. (rf)