
foto archív
HAAG – Proces s bývalým juhoslovanským prezidentom Slobodanom Miloševičom vstúpil po dvojtýždňovej prestávke do druhej fázy zameranej na zločiny v čase vojnových udalostí v Chorvátsku a v Bosne. Žalobca Geoffrey Nice vyhlásil, že Miloševič bol súčasťou plánu vytvorenia srbského štátu, i keď možno nie jeho jediným architektom, píše BBC.
Pojednávanie začala hlavná žalobkyňa Medzinárodného trestného tribunálu pre bývalú Juhosláviu ICTY Carla del Ponteová. Po nej si má prevziať slovo Miloševič. Prejavy oboch strán obmedzil súd na tri hodiny.
Miloševič vyhlásil, že rokoval „v prospech mieru a nie ako protagonista vojny.“ „Všetkými svojimi právomocami som sa snažil o to, aby sa dosiahol mier,“ tvrdil Miloševič. Pripustil však, že Srbsko pomáhalo počas vojenských konfliktov srbským silám v Bosne i v Chorvátsku. Zopakoval svoje predchádzajúce výroky, že legitimitu ICTY neuznáva.
Miloševič je obvinený z vojnových zločinov a zo zločinov proti ľudskosti, ktorých sa údajne dopustil počas vojny v Chorvátsku v rokoch 1991 až 1995 a počas vojny v Bosne v rokoch 1992 až 1995. Medzi najťažšie zločiny mu obžalovací spis pripočítava genocídu. Podiel Miloševiča na tomto zločine nebude ľahké dokázať. ICTY chce v tejto fáze procesu predviesť 177 svedkov – 71 osôb má proti Miloševičovi svedčiť v časti týkajúcej sa Chorvátska, 106 ľudí predvolali v súvislosti s vojnou v Bosne. Vypočúvaním týchto svedkov by sa malo skončiť v máji 2003. Potom predvedie svojich svedkov Miloševič.
Vojna v Bosne si vyžiadala vyše 200-tisíc obetí na ľudských životoch.
Pred budovou ICTY v Haagu včera demonštrovali obete masakrov. Medzi nimi bola aj Azemina Mustafič (na snímke Reuters) so zoznamom svojich nezvestných príbuzných (čtk, zo)