KYJEV, BRUSEL – Ukrajinský prezident Leonid Kučma informoval včera britského ministra obrany Geoffa Hoona, že Ukrajina nedodávala žiadnu vojenskú techniku Iraku, lebo v krajine existuje kontrola jej výroby a exportu. Ukrajina je podľa Kučmu pripravená na spoluprácu s expertmi pri vyšetrení obvinení na svoju adresu z porušenia sankcií OSN k Iraku. Hoon ale Kučmovi pripomenul, že FBI potvrdila pravosť nahrávky bývalého ochrankára ukrajinského prezidenta Meľnyčenka, na ktorej Kučma dáva súhlas na realizáciu transakcie s Irakom.
Predseda Služby bezpečnosti Ukrajiny Volodymyr Radčenko pre britský denník Financial Times povedal, že bývalý riaditeľ ukrajinského podniku Ukrspecexport Valerij Malev týždeň pred smrťou pri autohavárii v marci tohto roka navrhoval uskutočniť dodávku systémov Koľčuha do Iraku. Ich predaj do Iraku sa však vraj nezrealizoval. Na základe podozrenia predaja vojenského radaru, ktorý by mohol byť nasadený proti americkým a britským vojenským lietadlám v bezletových zónach nad Irakom, zadržali Spojené štáty časť finančnej pomoci Ukrajine. Európska únia zatiaľ neuvažuje o zastavení pomoci Ukrajine podľa amerického vzoru.
Podozrenie z predaja zbraní prišlo súčasne s ukrajinskou parlamentnou krízou. Štyri opozičné frakcie ukrajinského parlamentu včera odmietli ďalšiu účasť na hlasovaní a väčšina ich poslancov opustila zasadaciu sálu. Protestovali tým proti neschváleniu ich návrhu zaradiť do programu schôdze hlasovanie o uznesení k politickej situácii v krajine s výzvou prezidentovi Leonidovi Kučmovi, aby využil svoje ústavné právo a odstúpil. V parlamente zostala minimálna väčšina z proprezidentských frakcií a skupín a mimofrakčných poslancov. Napriek tomu rozdielom jedného hlasu schválili založenie dočasnej vyšetrovacej komisie parlamentu na preskúmanie dodržania zákonnosti pri organizácii opozičnej akcie zo 16. septembra. Hlasovanie bojkotovala aj váhavá mierne opozičná strana Naša Ukrajina Juščenka. (tasr, čtk)