
Ruský prezident Vladimir Putin (vpravo) sa včera v Moskve stretol s irackým veľvyslancom v Rusku Abbásem Chaláfem Kanfúzem a vyjadril sa, aby otázka Iraku bola vyriešená na základe už prijatých rezolúcií. FOTO – ČTK
WASHINGTON, MOSKVA, BAGDAD – Zajatci z al-Káidy včera poskytli americkým vyšetrovateľom informáciu, že Irak poskytol členom siete al-Káida, obviňovanej z útokov na USA z 11. septembra 2001, výcvik vo vývoji chemických zbraní. USA stále nie sú schopné dokázať spojenie medzi Irakom a útokmi z 11. septembra. Washington však zdôrazňuje, že dôkaz takéto spojitosti nepotrebuje pre odôvodnenie svojich vojenských vyhrážok na adresu Bagdadu, ktorý je podozrievaný z vývoja chemických, biologických a jadrových zbraní. Nová informácia však posilnila pozíciu amerického prezidenta Georgea Busha v snahách presvedčiť Radu bezpečnosti OSN, aby schválila novú tvrdú rezolúciu, ktorá by požadovala od Iraku odzbrojenie pod vyhrážkou vážnych dôsledkov. „On (Saddám Hussajn) sa musí smiať, keď počuje o OSN a jej rezolúciách,“ povedal pre BBC prezident Bush.
USA presadzujú novú rezolúciu Spojených národov o Iraku, ktorá by pripúšťala použitie sily v prípade, že Irak nezničí svoje zásoby zbraní hromadného ničenia. Rezolúcia by podľa USA mala byť prijatá ešte predtým, než budú v Iraku obnovené zbrojné inšpekcie OSN. Spojené štáty údajne trvajú na tom, aby inšpektori mali všade neobmedzený prístup, i do prezidentských palácov, čo doterajšie rezolúcie RB OSN vylučovali.
Ruský prezident Vladimir Putin však so snahami Georgea Busha o novú rezolúciu nesúhlasí. Včera vzniesol požiadavku, aby otázka Iraku bola vyriešená politicky na základe už prijatých rezolúcií Rady bezpečnosti OSN. „Potrebujeme rýchle vyriešenie situácie na základe existujúcich rezolúcií,“ citovala ho agentúra Interfax.
Nad irackým územím zatiaľ pokračujú vojenské akcie britských a amerických lietadiel. V noci zaútočili na letisko v juhoirackej Basre a zničili tamojší radarový systém.
Briti a Američania vyhlasujú, že letecky strážia obyvateľov kurdského severu a šiítskeho juhu Iraku, proti ktorým Bagdad tvrdo zasiahol po vojne v Perzskom zálive. Irak monitorovacie lety v bezletovej zóne neschvaľuje a jeho raketová obrana sa pokúša lietadlá zostreliť. Britskí a americkí letci sa v poslednom čase zameriavajú na raketové základne a snažia sa ich zasiahnuť.
(čtk, zo)