Všetko sa začalo pre Bushovu poznámku, že „demokrati sa málo starajú o národnú bezpečnosť, ale sledujú najmä úzko stranícke záujmy“. To vyvolalo zlosť demokratov. V pozadí je kongresová debata o rezolúcii k Iraku a hlavne blížiace sa novembrové voľby.
Tom Daschle, inak pokojný vodca väčšinových demokratov, obvinil v Senáte Busha zo spolitizovania pripravovaného útoku na Irak: „To, čo povedal prezident je škandalózne. Mal by sa ospravedlniť vojnovým veteránom z demokratického tábora. Mal by sa ospravedlniť všetkým Američanom.“
Ešte pred Daschlom Busha kritizoval bývalý demokratický kandidát na prezidenta Al Gore a bývalý prezident z demokratickej stajne Jimmy Carter.
Potom sa v Senáte rozhovoril na tému „zneužívania pomerov“ z pripravovaného útoku na Irak, aj jeden z najmocnejších a najvplyvnejších demokratických senátorov Robert Byrd.
Tohto vyše osemdesiatročného politika si v Senáte vážia predstavitelia z oboch strán. Bushovými útokmi sa cíti byť označený za málo patriotického a svoj pocit frustrácie vyložil v takejto poznámke: „Nebudem už ticho. Krv našich synov a dcér má oveľa väčšiu hodnotu než zopár hlasov v urne. Po prvý raz v histórii našej republiky zvažujeme možnosť preventívneho útoku proti suverénnemu štátu a ja nebudem mlčať. Nie som zástancom Iraku, ale mlčať nebudem.“
Výpady Daschla, Byrda a ďalších navodzujú atmosféru predvolebného boja pred novembrovými kongresovými voľbami. Demokrati totiž číhajú na najmenší prezidentov prešľap, aby ho mohli obviniť, že chce popularitu využiť na volebné body Republikánskej strany.
Predsa sa len zdá, že demokrati Bushovu poznámku nafúkli. Bush sa totiž priamo k Iraku nevyjadroval. Poznámka smerovala k výsledku minulotýždňového hlasovania v Senáte. V ňom demokrati spolu s jedným republikánom zablokovali návrh Bieleho domu, podľa ktorého by mala mať vláda väčšiu právomoc pri vypovedaní zamestnancov novovznikajúceho ministerstva vnútornej bezpečnosti ako v iných inštitúciách federálnej administratívy.
Do priveľmi horúceho sporu zasiahol svojou autoritou Trent Lott, vodca senátnych republikánov a vyzval Daschleho a ďalších, aby „rétoriku schladili“. Kongresmani totiž práve prerokúvajú Bushovu žiadosť o súhlas na prípadné použitie sily proti irackému diktátorovi. A prezident by mal dostať súhlas na voľnú ruku od čo najväčšieho počtu členov zákonodarného zboru.
MICHAL HAVRAN