
Luiz Inacio da Silva počas rozhovoru, v ktorom sa nepekne vyjadril o Argentíne. FOTO - REUTERS
Do výpadov proti Argentíne sa zapojil aj najhorúcejší kandidát na post prezidenta - Luiz Inacio da Silva, prezývaný Lula. Tento kontroverzný líder Robotníckej strany (PT), ktorý sa niektorými výrokmi podobá predstaviteľom slovenskej robotnícko-politickej scény, zatiaľ v prieskumoch verejnej mienky vedie. To ani jedného finančného či politického analytika v Brazílii i vo svete neteší.
Lula v rozhovore pre istý brazílsky denník Argentínu nepriamo onálepkoval názvom „republiqueta“. Výraz, ktorý nemá v slovenčine podobu, by sa dal voľne preložiť ako malá republika plná chaosu, ešte lepšie bordelu. „Brazílska ekonomika je oslabená. Všetci to vieme. Táto krajina ale nie je „republiqueta“, nie je to Argentína. Naša krajina nezbankrotuje,“ povedal Lula, ktorý by podľa prieskumov mohol zvíťaziť už v prvom kole prezidentských volieb.
Ešte pred ním argentínskeho strašiaka použil súčasný brazílsky prezident Fernando Enrique Cardoso, ktorý už v januári vyhlásil, že jeho krajina „nie je Argentína“. Následne jeden z Cardosových mužov v kampani voličov poučil, že ak si zvolia za prezidenta Lulu, potom sa ich krajina zmení na Argentínu.
Robotníckeho kandidáta tak cardosovci vyšachovali a nezostalo mu nič iné ako reagovať. „Ak chce niekto povedať, že po mojom víťazstve by sa Brazília zmenila na Argentínu, že burza žije v strachu, že dolár silnie iba kvôli voľbám, tak to má taký istý efekt, ako výbuch bomby v ruke toho, kto ju pripravuje,“ povedal Lula.
Niečo pravdivé však na tom bude. Brazílska ekonomika je v súčasnosti v kritickom stave. Investori sa obávajú víťazstva robotníckeho kandidáta a z krajiny sa pomaly sťahujú. Obávajú sa politickej i ekonomickej destabilizácie, keďže Lula už niekoľkokrát vyrazil aj proti zahraničným investorom.
Podľa posledných prieskumov verejnej mienky sa Lulova popularita pohybuje niekde medzi 42 a 44 percentami, čo by mu pri 50 percentách platných hlasov umožnilo zvíťaziť už v prvom kole prezidentských volieb. Finančné trhy sú preto v stave pohotovosti. Ak by Lula vyhral, potom by hodnota brazílskeho realu ešte viac klesla.
Prečo klesá až teraz? Pôvodne sa finanční i politickí analytici domnievali, že sa uskutoční aj druhé kolo, v ktorom by „normálny“ kandidát Lulu porazil. Tak to v Brazílii bolo vždy. Oficiálny kandidát, prijateľný pre zahraničných investorov, sa však nemôže odlepiť od zeme, a preto je meno Lula pre finančné trhy strašiakom, možno ešte väčším ako pre Brazílčanov Argentína.
JURAJ TOMAGA