
Tohtoročné oslavy národného sviatku, výročia maďarskej revolúcie z roku 1848. Maďarská vláda nariadila vyšetrenie činnosti vládneho úradu pre imidž krajiny, ktorý rozdeľoval financie na podujatia národnooslavného charakteru počas vlády premiéra Orbána. Úrad po vytvorení vlády socialistov ihneď zanikol. FOTO - TASR/ARCHÍV
é obvinenie z iného zdroja, nemôže nič, len odporučiť kabinetu, aby to zaradil do plánu.
Tentoraz sa však po aprílových voľbách a príchode socialistickej vlády začalo horúčkovite vyšetrovať. Okrem KEHI napríklad aj na daňovom úrade, ktorý nariadil za uplynulé štyri mesiace 220 vyšetrovaní, desaťkrát viac ako za štyri roky bývalej vlády. Nová kancelária štátneho tajomníka pre rozpočet pri úrade premiéra už podľa denníka Népszabadság sformulovala sedem podaní na prokuratúru v súvislosti s činnosťou predchádzajúcej vlády Viktora Orbána. Väčšina týchto vládnych vyšetrovaní sa má uzavrieť na budúci týždeň.
Ešte pred komunálnymi voľbami, ktoré sa uskutočnia na budúci týždeň, tak má byť prakticky uzatvorená revízia hospodárenia predchádzajúcej vlády - len polícia a prokuratúra budú vyšetrovať ďalej. Komunálne voľby považuje bývalá vládna strana Fidesz za svoju veľkú šancu a verí, že obráti výsledok aprílových parlamentných volieb, ktoré len tesne prehrala. Odvtedy však jej popularita klesá. „Biela kniha“, ktorú plánuje vláda ešte dovtedy vydať, preferencie FIDESZu určite nezdvihne. Obsah knihy sa podľa Magyar Hírlap objaví aj na televíznych obrazovkách vo forme dokumentu na pokračovanie.
Bude obsahovať väčšinou už známe mediálne bomby, o ktorých ľavicová tlač podrobne informovala ešte počas Orbánovej vlády. Tzv. agrárne aféry sa začali vyšetrovať, ešte keď bol Orbán premiérom. Dôkladnosť, s akou sa do vyšetrovania pustila nová vláda, dokazuje, že premiér Péter Medgyessy so svojimi predchodcami obchodovať nemieni. Socialisti svojim voličom sľúbili, že kontrola transparentnosti bude neprerušene pokračovať aj počas ich vlády.
Orbánovi sa povolebným populizmom nepodarilo zamiesť pod koberec obrovské úniky verejných peňazí, ktoré sa počas jeho vládnutia odčerpávali prostredníctvom spoločností blízkych vláde. Pozornosti vyšetrovateľov neunikli menšie priestupky, ako sú fiktívne účty alebo státisícové dary, ale ani stomiliónové objednávky a zlé obchody, pri ktorých sa verejné financie jednoducho premiestnili do súkromných rúk za minimálne protislužby. Najväčšie podvody sa diali na vládnom úrade pre imidž krajiny, ktorý si od vláde blízkych firiem ako Happy end a Ezüsthajó objednával programy národnooslavného charakteru.
Problémy bude mať aj bývalý riaditeľ verejnoprávnej televízie, ktorá neodvádzala za zamestnancov odvody. Preverené boli všetky rozhodnutia, ktoré bývalá vláda prijala po 7. apríli, teda prvom kole parlamentných volieb, po ktorých minula viac ako 600 miliárd forintov. Prešetrujú sa aj investície do výstavby Národného divadla a tendre tzv. Szécsényiho plánu investícií. Rozvojová banka mala napríklad o 21 miliárd forintov vyšší deficit, ako priznala.
Zvláštnej pozornosti sa tešia tzv. agrárne aféry, v ktorých bol na 29 ľudí vydaný príkaz na predbežné zadržanie. Z rozpočtu firmy Agrármarketing centrum bolo údajne pochybne využitých 4,7 miliardy forintov. Pôvodný cieľ podnecovať lepšie zhodnotenie poľnohospodárskych a potravinárskych produktov táto spoločnosť v čase, keď bol maloroľník Jószef Torgyán na čele ministerstva poľnohospodárstva, plnila len veľmi málo. Zato pomoc zo štátnej kasy mala trojnásobnú. Vyšetrovať sa začalo ešte za predchádzajúcej vlády a Orbán sa nepohodlného koaličného partnera zbavil.
KLAUDIA LÁSZLÓOVÁ