BRATISLAVA - Slovensko by malo v tomto roku začať čerpať časť pätnásťročného úveru od Svetovej banky v celkovom objeme 32,7 milióna dolárov pri úroku 7,275 % p. a. Mali by sa z neho financovať dve tretiny projektu zjednotenia metodík výberu poistného, ktorý počíta s celkovými nákladmi 49,2 milióna dolárov.
Tieto peniaze by mali smerovať predovšetkým do vybudovania spoločnej soft- a hardvérovej infraštruktúry ministerstva práce, Sociálnej poisťovne, Národného úradu práce a zdravotných poisťovní. Takmer 10 miliónov dolárov z celkového objemu je určených na zaplatenie konzultácií odborníkov. A z tejto sumy pôjde na konzultačné služby a školenia štátnych úradníkov 6,41 miliardy dolárov.
Šéf Sociálnej poisťovne Miroslav Knitl prednedávnom pre STV povedal, že chce pôžičku prefolmulovať tak, aby sa peniaze na školenia nepožičiavali zo zahraničia. Neoficiálne informácie naznačujú, že sa k jeho názoru prikláňa aj Národný úrad práce. Zdravotné poisťovne sa od projektu dištancujú úplne.
Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Peter Magvaši cez víkend avizoval, že o mesiac pôjde do Washingtonu, aby so Svetovou bankou podpísal zmluvu o úvere. Sociálna poisťovňa pritom upozorňuje, že úver je pridrahý a bolo by výhodnejšie, keby na zjednotenie metodík výberu poistného použila vlastné zdroje.
Čerpanie úveru sa malo začať už vlani, dochádza však k značnému časovému sklzu. Práve na jeho neakutálnosť poukazuje aj Sociálna poisťovňa. „Projekt pochádza už z roku 1998, nereaguje preto na zmeny za posledné tri roky. Napríklad, že poisťovňa odvtedy veľa investovala do výpočtovej techniky,“ tvrdí hovorkyňa Sociálnej poisťovne Andrea Kadnárová.
Realizácia projektu bez použitia peňazí zo zahraničia by si vyžiadala 1,7 miliardy korún, čo je asi štyridsatina ročného objemu tvorby správneho fondu. Znamenalo by to zvýšenie tvorby správneho fondu o pol percenta v ročných rozpočtoch Sociálnej poisťovne v období piatich rokov. Riešenie s využitím úveru od Svetovej banky si vyžiada náklady zo správneho fondu 2,98 miliardy korún.
Úver zo Svetovej banky na zjednotenie metodiky výberu poistného už odmietli všetky postkomunistické krajiny s výnimkou Slovenska a Bulharska.
Ako pri nedávnej návšteve Slovenska povedal šéf Národnej dôchodkovej poisťovne Maďarska Jozsef Meszaros, aj maďarská vláda mala zo Svetovej banky ponuku na pôžičku. Jej predstavitelia však usúdili, že je pridrahá a úver z komerčnej banky by bol výhodnejší.
TOMÁŠ VELECKÝ