ŽENEVA – V Štokholme sa včera začala trojdňová konferencia o „ohrozenej generácii“ vo východoeurópskych krajinách, ktoré prechádzajú transformáciou. Oznámila to agentúra AFP s odvolaním sa na oznámenie Detského fondu OSN (UNICEF) zo Ženevy. „Je veľmi dôležité vytvoriť diskusné fórum o sociálnom aspekte transformácie v regióne po páde železného Berlínskeho múru. Je neprijateľné, aby deti a mladí ľudia žili v podmienkach horších než pred rokom 1989,“ vyhlásil švédsky poslanec Kent Härstedt, ktorý predsedá švédskemu výboru UNICEF. Konferencia je podľa Härstedta príležitosťou k vytvoreniu štruktúr na presadzovanie práv 150 miliónov detí v 27 krajinách od Záhrebu po Vladivostok a od Baltického mora po Beringov prieliv, z ktorých 60 miliónov žije v chudobe. V oznámení UNICEF sa uvádza, že možnosti a slobodu, ktoré mladým ľuďom poskytol prechod od komunizmu k demokratickej spoločnosti, ohrozuje rozsiahla kríza. Viac než 18 miliónov mladých ľudí podľa UNICEF nechodí do školy alebo je bez práce.
Prehlbujúca sa chudoba a nerovnosť, znižovanie sociálnych výdavkov a rastúca nezamestnanosť podľa UNICEF ťažko doliehajú na milióny rodín. „Po desiatich rokoch transformácie je jasné, že sám štát nemôže obhajovať práva všetkých detí, túto krízu musia spoločne riešiť vlády, rodiny, mimovládne organizácie, podniky, školy i oznamovacie prostriedky,“ uvádza sa v oznámení OSN.
„Deti zaplatili hrozivo vysokú cenu,“ vyhlásil bývalý ruský šachový veľmajster Anatolij Karpov, ktorý je teraz regionálnym veľvyslancom UNICEF. (čtk)