
Poľský premiér Jerzy Buzek (vpravo) a nemecký kancelár Gerhard Schröder (vľavo) sa počas svojho včerajšieho stretnutia vo Frankfurte nad Odrou porozprávali aj so študentmi.
FOTO - REUTERS
FRANKFURT NAD ODROU – Spolkový kancelár Gerhard Schröder a poľský premiér Jerzy Buzek sa včera stretli v nemeckom Frankfurte nad Odrou, aby spolu hovorili o vstupe Poľska do Európskej únie (EÚ). Schröder už na víkendovom summite EÚ vo švédskom Göteborgu vyzval Poľsko, aby urýchlilo svoje vstupné rokovania s úniou. „Politický rabat“ Schröder odmietol. Poľsko sa chce stať členom EÚ už v roku 2004, ale momentálne výrazne zaostáva za najlepšími kandidujúcimi krajinami. Z 31 kapitol doteraz uzatvorilo 16 a nachádza sa na ôsmom mieste za Slovenskom a Litvou. Práve kvôli Poľsku najprv Nemecko nechcelo súhlasiť s vymenovaním akýchkoľvek termínov na prijímanie nových krajín. Nakoniec súhlasilo s cieľom EÚ prijať prvých členov do roku 2004, ale len v podmieňovacom spôsobe.
Schröder prijal poľského premiéra Buzeka v deň desiateho výročia podpisu nemecko-poľskej zmluvy o priateľstve na námestí hraničného mesta na Odre. Premiérov oboch krajín sprevádzajú na stretnutí kľúčoví ministri zahraničných vecí, vnútra a obrany ako aj ďalší členovia vlády. Nemecko sa touto formou, ktorá je zaužívaná napríklad vo vzťahoch s Francúzskom, snaží vyzdvihnúť význam vzťahov s veľkými východnými partnermi.
Vzťahy oboch krajín sú označované za dobré. Nemecko považuje Poľsko za prioritného partnera medzi kandidujúcimi krajinami, bez ktorého si nevie rozšírenie predstaviť. Schröder sa opakovane vyslovil za rýchly vstup Poľska do EÚ. V Poľsku ho preto považujú za reprezentanta poľských záujmov v únii.
Spornou je nemecká požiadavka na sedemročné prechodné obdobie pre voľný pohyb praovníkov, ktorú Poliaci odmietajú. Berlín dáva Varšave za vzor Maďarsko a Česko, ktoré podľa Nemcov signalizujú ochotu lehoty prijať.
Schröder v Göteborgu pripomínal, že v rokovaniach ešte neprišla na rad najťažšia kapitola – poľnohospodárstvo, ktorá sa má otvoriť až v roku 2002. To môže ohroziť časový rámec rokovaní. Poľsko navyše požaduje v tejto oblasti rozsiahlu pomoc. Buzek žiada 30 percent zo štrukturálnej pomoci EÚ, čo zodpovedá takmer ôsmim miliárdám euro ročne.
Okrem témy rozširovania Európskej únie rokovali predsedovia vlád o spoločných akciách mládeže v záujme stáleho zbližovania oboch krajín a vzájomného porozumenia, na programu je aj boj proti cezhraničnej kriminalite.
(reuters, čtk, mim)