Politické aj právne dôsledky bude mať zrejme reportáž Obvinený, ktorú v nedeľu odvysielala britská televízna stanica BBC. V programe Panorama, v ktorom sa zaoberá prípadmi právnej zodpovednosti za najhoršie masakry z nedávnej minulosti, sa vrátila k vraždeniu v palestínskych utečeneckých táboroch Sabra a Šatíla v Libanone, ktoré v roku 1982 spáchali proizraelské libanonské milície. BBC položila otázku, či môže byť izraelský premiér Ariel Šaron, ktorý ako minister obrany v tom čase riadil operáciu v Libanone, obvinený z vojnových zločinov. Šaron totiž poslal milície prehľadať tieto tábory.
Na otázku odpovedali renomovaní právni experti - bývalý prokurátor medzinárodných tribunálov pre vojnové zločiny v bývalej Juhoslávii a Rwande Richard Goldston a Richard Falk, ktorý vyšetroval akcie Izraela v Libanone. Povedali jednoznačne áno.
Príprava procesu
Jedna z obetí masakier, Suad Srour al Maríhová, chce využiť možnosti belgických zákonov a podať žalobu na Šarona. Belgická justícia môže súdiť aj cudzích občanov za zločiny proti ľudskosti spáchané v cudzej krajine. Al Maríh mala 14 rokov, keď libanonskí falangisti vtrhli do Šatíly, znásilnili ju a zabili viacero členov jej rodiny. V Belgicku bude reprezentovať 28 obetí a svedkov masakier. „Toto je éra globálnej spravodlivosti. Sabra a Šatíla sú jazvy v kolektívnom vedomí,“ cituje Reuters jej advokáta.
Šaron vedel, čo robí
Program BBC sa začína rekapituláciou: „Pred 20 rokmi muž, ktorý je teraz izraelským premiérom, Ariel Šaron, poslal libanonské milície do táborov Sabra a Šatíla. Keď ich opustili o 36 hodín neskôr, ostalo tam 800 mŕtvych po ich plienení, zabíjaní a znásilňovaní“. Potom redaktor Fergal Keane oslovuje svedkov - utečencov, izraelských vojakov, novinárov aj falangistov.
Podľa Goldstona osoba, ktorá vydáva rozkazy, nesie väčšiu zodpovednosť ako tí, ktorí rozkazy vykonávajú. „Musel by to byť neuveriteľný ignorant, alebo by musel práve priletieť z Mesiaca, keby nepredvídal, čo sa stane,“ hovorí pre BBC vtedajší osobitný americký vyslanec na Blízkom východe Morris Draper.
Izrael protestoval proti programu ešte pred odvysielaním. Obvinil BBC z antisemitizmu a spytuje sa, aký bol skutočný cieľ reportáže. Židovský štát nevylúčil, že britskú televíziu zažaluje.
Izraelský Vietnam
Šarona nešetrí ani izraelská tlač. Pasáž o táboroch Sabra a Šatíla obsahuje každý jeho portrét v zahraničných médiách. BBC však zašla ďalej, ako keby pripravovala pôdu pre medzinárodnú žalobu.
Invázia do Libanonu, do ktorej vtiahol Izrael Šaron, údajne prekračujúc svoje ministerské právomoci, sa často považuje za akýsi „izraelský Vietnam“. Keď sa rozšírila správa o masakrách, do ulíc vyšlo 400 000 Izraelčanov a poslanci v Knesete kládli otvorené otázky o izraelskej zodpovednosti. Izrael uzavrel túto kapitolu oficiálnym vyšetrovaním, v ktorom bol Šaron usvedčený z nepriamej zodpovednosti. Neskôr rezignoval na svoju funkciu. Dnes je opäť premiérom.
KLAUDIA LÁSZLÓOVÁ