
Centrom demonštrantov sa pravdepodobne stane Brusel. FOTO - REUTERS
nti. Násilie v Göteborgu prinútilo európskych lídrov premýšľať, ako sa brániť pred demonštrantmi, ktorí drancujú „summitové“ mestá.
Udalosti z posledných rokov akoby ukazovali, že sú to práve demonštranti, ktorí dodávajú stretnutiam politikov ich význam. Kde sa bojuje, tam spravidla padajú významné rozhodnutia. Seattle 1999, Praha 2000, Nice 2000 a teraz Göteborg - to sú čiarky a roky, ktoré si mohli na svoje pažby vyrezať najskúsenejší bojovníci proti všetkému.
Prvá liga
Bojovníci v čiernych kuklách si už vytvorili akúsi prvú ligu podujatí. Summity Európskej únie, zasadnutia Medzinárodného menového fondu a Svetovej banky, stretnutia G 8. Obľúbenou atrakciou sa môžu stať aj návštevy amerického prezidenta.
Novinári informujú o bojoch v uliciach. Tie spoľahlivo zatienia aj agendu politických stretnutí. Polícia sa napriek prípravám červeno-čiernymi bojovníkmi nechala takmer vždy zaskočiť.
Hlavné mesto summitov
Európa si pravdepodobne aspoň čiastočne pomôže tak, že od roku 2002 presunie summity únie do Bruselu. Doteraz politici putovali po Európe podľa predsedníctva v únii, ktoré sa strieda po šiestich mesiacoch. Predsedníctvo čoskoro prevezme Belgicko. Policajti z Bruselu sa pripravovali už vo Švédsku, keď pozorovali priebeh protestov.
Chýbaju skúsenosti
Riešenie? Hľadá sa ťažko, ale vzorom by mohla byť Veľká Británia, ktorá už veľmi dlho (i keď nie vždy úspešne) bojuje proti futbalovým hooligans. Tí, ktorí sa ocitli v policajných kartotékach ako najväčší výtržníci, pred reprezentačnými zápasmi Anglicka nemôžu opustiť Veľkú Britániu. Takýto prístup by sa dal použiť vo všetkých členských krajinách EÚ.
Vytvoriť databázu agresívnych útočníkov nebude jednoduché. Záznam možno urobiť len tým, ktorých sa podarí zadržať. Čierne kukly a masky znemožňujú identifikáciu osôb. Monitorovanie týchto medzinárodných skupín je veľmi ťažké. Rozhodnutia, kde zaútočiť, sa rodia veľmi rýchlo a v dave ťažko vystopovať, kto a ako pohyb a aktivity útočníkov riadi.
Pre políciu je veľmi ťažké nájsť aj mieru použitia donucovacích prostriedkov. Švédskym policajtom, ktorým chýbali skúsenosti s pouličnými nepokojmi, sa ich taktika vyjednávania vypomstila. Tvrdé jadro bojovníkov o diskusiu nestojí. Komunikujú zápalnými fľašami a kameňmi.
Ak budú summity len v Bruseli, zvyšok Európy si aspoň trochu vydýchne. Belgických policajtov naopak čakajú ťažké časy.
MAREK CHORVATOVIČ
OBĽÚBENÉ TERČE DEMONŠTRANTOV
M WTO - Svetová obchodná organizácia
M MMF - Medzinárodný menový fond
M SB - Svetová banka
M EÚ - Európska únia
M G8 - najvyspelejšie štáty sveta
NAJZNÁMEJŠIE AKCIE
Seattle, november 1999 - zasadnutie WTO sprevádzalo vyhlásenie výnimočného stavu v meste.
Praha, september 2000 - summit MMF a SB sa skončil po protestoch o deň skôr.
Nice, december 2000 - rokovania o budúcej tvári EÚ prekryli oblaky slzného plynu.