Pritom sám volil po prvý raz v živote. „Vybral som si cestu sebaobetovania. Nastal čas zmeny,“ povedal piatok vo svojej poslednej predvolebnej reči.
Až donedávna bol úspešným finančným poradcom v Madride. Najprv chcel kandidovať na prezidenta, keď mu to však ústavný súd zakázal, v apríli založil Hnutie za Simeona II.
Vysoký štíhly exmonarcha odmietol televízne vystúpenia a počas kampane veľa cestoval po krajine, často v spoločnosti manželky Margarity. S hŕstkou ochrancov sa vydával na dlhé prechádzky aj do tých najväčších zapadákov. V rómskej štvrti v Sofii ho nadšene uvítali. Stovky Rómov, mužov, žien aj detí skandovali: „Chceme kráľa, chceme kráľa!“
Syn Borisa III. z rodu Saxe-Coburgovcov a kráľovnej Joanny Savojskej je v príbuzenskom vzťahu s mnohými európskymi monarchami vrátane britskej kráľovnej Alžbety. Na trón nastúpil ako 6-ročný po náhlej smrti otca. Vládla zaňho rada regentov. Po zmanipulovanom referende o zrušení monarchie ušiel spolu s matkou a sestrou Máriou-Lujzou z krajiny. Usadili sa v Londýne a v roku 1951 získali azyl v Španielsku. Ako 18-ročný verejne oficiálne potvrdil svoju vernosť monarchii.
Simeon II. absolvoval vojenskú akadémiu Valley Forge v USA. Oženil sa so španielskou šľachtičnou Margaritou a svojim deťom dal bulharské mená - Kardam, Kyril, Kubrat, Konstantin a dcéra Kalina. Syn Kyril je poradcom bulharského prezidenta Petara Stojanova.
Po prvý raz predniesol politický prejav v roku 1997 - vyzval vtedy politické sily, aby sa zjednotili do širokej koalície. (reuters, bj)