Jeho monarchistickí predkovia sa možno obracajú v hrobe. Simeon II. je zrejme prvý človek s modrou krvou, ktorý sa vrátil k moci podľa demokratických pravidiel hry. Nijaké obnovenie monarchie, nijaké uznanie nástupníctva. Bývalý cár sa po rokoch exilu vrátil ako obyčajný občan a s prehľadom vyhral voľby spôsobom, ktorý mu zaručil takmer o až veľkú väčšinu v parlamente. Podľa predbežných výsledkov získalo jeho Národné hnutie za Simeona II. presne polovicu, čo je 117 miest v 240-člennom parlamente. Otázka znie - podarilo by sa to, keby sa jeho vodca volal inak?
Dosiaľ vládnuca pravostredová koalícia - Zväz demokratických síl - utrpela zdrvujúcu porážku. Nepomohla ani tvrdá „proticárska“ kampaň. Bledý premiér Ivan Kostov včera pripustil, že vláda robila nepopulárne kroky a teraz nesie následky. V Bulharsku zafungovalo klasické príslovie o tom, že kde sa dvaja bijú, tretí vyhráva. Ľudia totiž majú dosť ľavice aj pravice. Sympatickú Kostovovu vládu zničili korupčné škandály a nízka životná úroveň v krajine. Nepomohli ani zahraničné úspechy, ako je napríklad zrušenie víz do Európskej únie.
Deus ex machina
Obklopil sa tímom mladých odborníkov, ktorí poznajú svet západných bankových domov, ale aj televíznymi hviezdami a má dokonca aj kúzelníka. Kostov o ňom tvrdí, že je divoký populista. Cár sa však do Bulharska vrátil ako „deus ex machina“ - sám nepopísaná doska, spadol z neba a pohol voličstvom naprieč všetkými vrstvami obyvateľstva. Má vizáž patriarchu-záchrancu, dobrotivého otca vlasti, vizáž, ktorá na Východe zaberá. Sľubuje Bulharom to, čo doterajšia vláda - reformu, členstvo v Európskej únii a NATO, ale slovami, ktoré ich ušiam lahodia - slovami o zlepšení života do 800 dní, o vykorenení korupcie.
Rómovia ho zbožňujú. Nespokojnej 10-percentnej tureckej menšine sľúbil koalíciu s jej politickou stranou.
Čary bude potrebovať
Simeon nekandidoval do parlamentu osobne. Svoju budúcu úlohu vidí inde. Možno bude premiérom, možno len morálnou autoritou v pozadí bulharskej politickej scény. Národ sa raduje, pragmatickejšie hlavy a experti na Západe však vidia tak trochu veľkú neznámu. Východisko sa núka vo vytvorení vlády širokej koalície - akejsi vlády národnej záchrany. Príliš široký záber má však svoje úskalia.
Turci by vstúpili so Simeonom do koalície, „ale bez Kostova“. Kostov pred voľbami myšlienku širokej koalície odmietol vtipným bonmotom - k moci sa tak vraj dostanú všetky strany a národ zostane v opozícii.
Po voľbách však veci môžu vyzerať inak. Populárny sofijský starosta Stefan Sofiansky povedal agentúre Reuters, že široká koalícia je „pre Bulharsko najlepšia možnosť“.
Simeon je v neľahkej pozícii - Bulhari od neho očakávajú veľa, pretože veľa sľúbil. Viac koaličných partnerov by pomohlo bremeno rozložiť na viac pliec.
Alebo pomôže kúzelník?
BAŠA JAVŮRKOVÁ