
Na jednom z posledných rokovaní sa stretla dvadsaťčlenná vláda širokej koalície. FOTO – TASR
BRATISLAVA – Budúca vláda by mala mať 16 členov. Zrušené budú tri kreslá podpredsedov vlády a ministerstvo pre správu a privatizáciu národného majetku. Niektoré zo strán, ktoré budú vládu zostavovať, hovorili pred voľbami o výraznejšom znížení počtu ministerstiev.
KDH už pred rokom navrhovalo, aby vláda mala iba 13 ministerstiev, na ktorých mali byť zrušené sekcie, zaviesť sa mala funkcia ministerských námestníkov. Tieto opatrenia mali štátnemu rozpočtu priniesť úsporu viac ako 500 miliónov korún.
„Určite sa mohlo ísť ešte ďalej, ale myslím si, že je to dobrý prvý krok. Ak to prejde, bude to najmenšia vláda na Slovensku od novembra 1989,“ povedal Daniel Lipšic z KDH. Odmietol, že by sa za neochotou strán výraznejšie znížiť počet ministerstiev skrývala koaličná matematika. „Pri akomkoľvek počte členov vlády sa dá vypočítať pomerné zastúpenie strán vo vláde,“ vyhlásil. Podľa Lipšica sa o návrhoch KDH spred roka na rokovaniach o zostavovaní vlády hovorilo. Medzi potenciálnymi koaličnými partnermi však nenašli podporu.
Ľubomír Lintner z ANO vidí vôľu strán na ďalšie zoštíhľovanie, ale „technicky sa teraz jednoducho nedalo urobiť viac“. Predstava ANO hovorí, že vláda by mala mať 10 rezortov. Podľa Lintnera je možné, že budúca koalícia sa k tejto otázke vráti v priebehu volebného obdobia. „Tak, ako ukázali prvé stretnutia, myslím si, že jednoznačne,“ tvrdí Lintner.
Béla Bugár z SMK si, naopak, myslí, že zoštíhlenie je dostatočné. Možnosť, že by sa strany k tejto otázke neskôr vrátili, vylúčil.
Andrej Salner z Inštitútu pre dobre spravovanú spoločnosť upozorňuje, že veľká časť krokov vedúcich k zoštíhleniu vlády sa dá uskutočniť len pri vzniku koalície. „Otvárať to o dva roky, keď budú funkčné číselné modely, je málo pravdepodobné,“ hovorí Salner, podľa ktorého nemožno jednoznačne povedať, či je súčasné zoštíhľovanie dostatočné.
Možnosti na ďalšie zoštíhľovanie vlády vidia odborníci v zlúčení ministerstiev kultúry a školstva, prípadne ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny s rezortom zdravotníctva. „V období, keď sa ide robiť reforma dôchodkového zabezpečenia, je možno rozumné mať dočasne tieto ministerstvá samostatné,“ dodáva Salner. Z podobných dôvodov nechce predseda SDKÚ Dzurinda rušiť ministerstvo kultúry.