BRATISLAVA – Mlčať za každých okolností. Tak znie základné pravidlo pri vyjednávaní o budúcej vláde. Na otázky o ministerských kreslách politici odpovedajú vyhýbavými frázami.
Dohodu o mlčaní porušil v utorok predseda KDH Pavol Hrušovský, keď nahlas povedal, že kresťanskí demokrati budú trvať na ministrovi vnútra. Ostatní koaliční partneri mu to vyčítajú.
Béla Bugár z SMK povedal, že Hrušovský chcel svojím vyhlásením posilniť pozíciu KDH pri vyjednávaní. Podobné metódy sú v politickej hre bežné, súhlasí Pavol Hamžík, ktorý sa na koaličných rozhovoroch zúčastnil pred štyrmi rokmi. „Je to klasická metóda. Žiadať viac, ako nakoniec dostanem. Ak nebudú úspešní v jednej veci, môžu byť úspešní v iných dvoch, ktoré majú pripravené. Postupnými ústupkami sa dostanú do pozície, ktorú vyhodnotili ako reálnu,“ povedal.
„Politik musí byť dobrým znalcom pomerov, aby dokázal vycítiť, či sa tak oslabuje, alebo posilňuje. To sa často dopredu nedá vedieť,“ dodal český politológ Jiří Pehe. Napríklad porušenie dohody o mlčanlivosti podľa neho politika skôr oslabuje.
Pavol Rusko si nemyslí, že Hrušovský je schopný hrať s partnermi podobnú hru. „Nemyslím, že je správne kohokoľvek obviňovať. Mohol to urobiť z nedbanlivosti, chybou, ale nie zámerne.“
Politici v taktickom súboji o moc často využívajú médiá. Hamžík hovorí, že ich stratégia môže vyzerať napríklad takto: mená určitých kandidátov na ministrov pustia do obehu, aby ich overili. „Žiadna strana nemá totiž definitívne informácie a môže ich takto získať vrátane reakcií médií a verejnosti.“
Sám Hrušovský včera reagoval nervózne. Na otázku o ministrovi vnútra odpovedal: „V tejto chvíli nepovažujem za korektné akékoľvek špekulácie, ktoré nepomáhajú dobrému rokovaniu.“ Pri ďalšej otázke, či práve on neporušil nepísanú dohodu o mlčaní, trval na predchádzajúcej odpovedi.
Väčšina koaličných politikov médiám v týchto dňoch nič neprezradí. „Vás musí zaujímať výsledok, nie to, ako sa dosahujú dohody,“ povedal Bugár.
Na druhej strane novinári potrebujú aspoň základné informácie o rokovaniach, hovorí Pehe. „Hranica sa hľadá veľmi ťažko. Vo všetkých demokraciách médiá obviňujú politikov, že im neposkytujú informácie, a politici obviňujú médiá, že zverejňujú príliš veľa a ohrozujú koaličné rozhovory.“