
ČTK / SME
Iba tí, čo sa pokúšali rozšíriť svoje firmy do tejto neveľkej oblasti, ju skutočne videli. A zdá sa, že väčšine z nich sa zapáčila. Teraz je v tomto regióne vyše 460 podnikov so spoločnou majetkovou účasťou s Poľskom a skoro rovnaký počet s Litvou.
Prečo táto oblasť priťahuje zahraničné investície? Obchodníci tvrdia, že vďaka ekonomickým preferenciám a orientácii na veľký ruský trh. Riaditeľ kapitálovej Joint Stock Company z Litvy Visvaldas Matijošaitis si myslí, že táto oblasť je príťažlivá z dvoch dôvodov: pre záštitu Zvláštnej ekonomickej zóny a vďaka blízkosti Litvy.
Zvláštna ekonomická zóna so zníženými dovoznými clami do Ruska vznikla v roku 1996. Odvtedy má Kaliningrad veľmi vhodné prostredie na podnikanie. Vytvorenie zóny umožnilo rast investícií a obchodu. Len v roku 2000 napríklad Litva investovala do kaliningradskej oblasti 3,9 milióna dolárov.
Litva má s Kaliningradom lepšie vzťahy ako Poľsko, a to vďaka spolupráci zo sovietskych čias. Oblasť Kaliningradu ako súčasť Sovietskeho zväzu mala čulé komunikačné a ekonomické styky s inými sovietskymi republikami, zvlášť s jediným susedom v rámci ZSSR - Litvou.
Po rozšírení Európskej únie vznikne nová situácia. Dovoz tovaru do enklávy cez Litvu je teraz oveľa lacnejší než cez územie Poľska. Po rozšírení sa ceny vyrovnajú a oblasť bude mať väčší výber obchodných trás.
Prechod susedov na štandardy Európskej únie nebude jednoduchý ani pre Kaliningrad.
Šéf Dumy Kaliningradskej oblasti Vladimir Nikitin je však optimista. Raz v rozhovore povedal: „O desať rokov by sme mali mať absolvovanú cestu, ktorou pred nami prešli naši susedia Litva a Poľsko - lenže rýchlejšie.“
PRE SME - VITA RAČKAUSKAITE, Kaunas