
Telá útočníkov boli úplne rozstrieľané. FOTO - REUTERS
Prestrelka a bezohľadné vraždenie vo svätyni. Takáto udalosť vybičuje vášne a pre nábožensky rozdelenú Indiu je nebezpečná. V hojne navštevovanej svätyni zomrelo 28 ľudí. Teroristov po celonočnom obliehaní zastrelili policajti. Situácia v Gudžaráte, kde útočníci udreli, je zatiaľ pokojná. V uliciach hliadkujú vojaci.
Indický podpredseda vlády Lál Advání dal do súvislosti s teroristickým útokom na svätyňu prejav pakistanského prezidenta Parvíza Mušarráfa, ktorý mal tento mesiac v OSN. Mušarráf v ňom vyzval svet, aby odsúdil „hinduistický extrémizmus“ indickej vládnej strany BJP a obvinil ju aj zo zodpovednosti za marcové násilnosti v Gudžaráte, ktoré sa vymkli kontrole.
„Naši nepriatelia a ich lídri zbytočne hovorili o Gudžaráte. To naznačuje, že takýto útok pripravovali. A tento útok bol naplnením plánu,“ povedal Advání.
Politika Indie i Pakistanu je nacionalistická a sektárske násilie v západoindických mestách sa odráža aj v najvyššej politike (a naopak). Indická vláda pravidelne obviňuje z útokov Pakistan, ktorý pred piatimi mesiacmi zastavil pomoc moslimským extrémistom. A zrejme v tom potichu pokračuje.
Útok prišiel v deň, keď sa v najkonfliktnejšom indickom štáte Džammú a Kašmír zatvárali volebné miestnosti. Len tu žije viac moslimov ako hinduistov. Napriek silným slovám z Indie, analytici neočakávajú, že by sa mala opäť dostať na pokraj vojny s Pakistanom. „India skôr bude tentokrát konflikt lokalizovať na Gudžarát a bude ho prezentovať ako teroristický útok,“ povedal pre Reuters politický analytik Udaj Baškar. „Pre federálnu vládu sú teraz najdôležitejšie voľby v Kašmíre a ak chcú, aby prebehli čo najlepšie, je v ich záujme, aby sa táto udalosť nenafukovala.“
Zdá sa, že Baškar má pravdu. Aj premiér Vádžpejí označil útok za teroristický: „Teroristi sú v koncoch. Prekáža im, že sme zvládli voľby v Kašmíre.“ Separatisti voľby ignorujú. India je ochotná dať väčšiu autonómiu Kašmíru, ale požaduje po 13 rokoch ozbrojených bojov stabilitu. Je to jediný indický štát, kde majú moslimovia väčšinu.
MAREK CHORVATOVIČ