Sme na jednej lodi,“ hovorí jeho otec.
„Musíme dosiahnuť nejaké riešenie. Potrebujem zarábať pre rodinu,“ tvrdí 36-ročný Muhammad, ktorý už týždeň nebol vo svojom obchode. Muhammadova matka Uma zakázala svojim trom vnúčatám vychádzať na balkón, odkiaľ je výhľad na Mukatu - areál Arafatovho hlavného sídla. Je v ňom od štvrtkového večera obkľúčený palestínsky vodca. „Keby nás zbadali, mohli by na nás začať strieľať,“ hovorí vystrašená 65-ročná žena. Desaťročná Diana ale nedbá na varovanie a vychádza na balkón so svojou štvorročnou sestričkou Lianou, aby aj ona videla izraelských vojakov.
O tri domy ďalej, ešte stále na frontovej línii, odpratáva Salua s dcérou Amal črepiny skla z podlahy svojho bytu. „Okná sa rozbili minulý týždeň pri explóziách v Mukate,“ hovorí šesťdesiatsedemročná Salua. Tentokrát nemali čas utiecť z domu a ukryť sa inde, ako to urobili pri jarnom obliehaní Arafatovho sídla. „Nemali sme čas ani pochopiť, čo sa deje. Bolo to, ako keby sa tanky naraz vynorili z hlbín zeme,“ hovorí Amal a ukazuje fotografie škôd, ktoré izraelskí vojaci na ich dome spôsobili počas minulej operácie, keď ho aj obsadili. „Pozerať sa na správy v televízii a sledovať zábery demolácie, ktorá sa vám odohráva priamo pred nosom, to je neskutočné. A nedá sa tomu uniknúť,“ sťažuje sa stará pani.
Pod oknami izraelskí vojaci lámanou arabčinou neustále vyzývajú asi 250 Palestínčanov, ktorí ostávajú v budove s Arafatom, aby sa vzdali. „Aj my sme v obkľúčení, pretože žijeme na frontovej línii. Celý Ramalláh je obkľúčený a odrezaný od sveta,“ sťažuje sa Salua.
Kým pozornosť médií sa obracia na Arafata a jeho sídlo, pomaly sa zabúda na štyri ďalšie veľké palestínske mestá, ktoré tiež žijú v obkľúčení a platí v nich zákaz vychádzania. Celý západný breh Jordánu je teraz pod kontrolou izraelskej armády. I keď sa cez deň zákaz vychádzania väčšinou zruší, ani vtedy z obkľúčenia niet úniku: Palestínčanom v tom bráni blokáda a početné kontrolné stanovištia armády. (čtk)