
Odborníci ročne skontrolujú okolo 80-tisíc masiek.
FOTO SME – JÁN KROŠLÁK
BANSKÁ BYSTRICA – Civilná ochrana na Slovensku disponuje dostatočným počtom plynových masiek, ktoré by v prípade akéhokoľvek ohrozenia pomohli obyvateľstvu dostať sa z ohrozených území. Povedal to včera v Slovenskej Ľupči riaditeľ Vzdelávacieho a technického ústavu Civilnej ochrany Vladimír Piják. Dodal, že pripravovaná koncepcia civilnej ochrany sa bude zaoberať aj riešením individuálnej ochrany obyvateľstva. Je možné, že civilná ochrana v stratégii ďalšieho rozvoja dospeje aj k názoru, že individuálnu ochranu si budú ľudia zabezpečovať sami.
„Sme jediný štát v Európe a možno aj na svete, ktorý zabezpečuje individuálnu ochranu obyvateľstva bezplatne,“ konštatoval Piják. Ochranné masky momentálne stoja od 6– do 16-tisíc korún.
Riaditeľ ústavu upozornil, že aj zmysel použitia plynových masiek sa mení. Ak predtým boli určené na dlhodobý pobyt v priestoroch rádioaktívneho zamorenia, dnes ochrana slúži len na opustenie zasiahnutého priestoru.
Podľa názorov niektorých odborníkov Slovensko síce disponuje ochrannými maskami, ale tie sú prestarnuté a v mnohých prípadoch nepoužiteľné. Piják však tvrdí, že situácia je iná.
„Ročne skontrolujeme alebo opravíme okolo 80-tisíc masiek. Obrazne povedané aj storočná maska môže byť funkčná, pokiaľ je dobre skladovaná,“ reagoval Piják.
Civilná ochrana od roku 1990 prešla radikálnymi zmenami. Ak do revolúcie bola pripravovaná na napadnutie zbraňami hromadného ničenia, po prehodnotení koncepcie sa civilná ochrana zameriava hlavne na riešenie situácií a ochrany obyvateľstva v prípade mimoriadnych udalostí, nie vojenských.