Matka troch detí pred niekoľkými rokmi prišla o svoje prvé dieťa, ktoré zomrelo pri pôrode. Manžel jej zahynul pred štyrmi rokmi pri autonehode.
Lekári malému Marianovi nedávali veľkú šancu. Prijali ho s klinickým obrazom pečeňového zlyhania a v hlbokej hepatálnej kóme. V nej ležal chlapec týždeň, kým začal reagovať. „Pacientovi sme nasadili obvyklú komplexnú liečbu ako pri otravách hubami. O ich požití nie je pochýb. Išlo o muchotrávku zelenú,“ povedala nám primárka Kliniky detí a dorastu v Košiciach Mária Pisarčíková.
Po siedmich dňoch chlapča začalo konečne reagovať. Spočiatku iba očami dávalo najavo, že vníma, čo sa okolo neho deje. Až keď ho odpojili od umelej ventilácie, mohlo začať komunikovať s okolím. „Bol to neopísateľný pocit, keď mi povedali, že sa syn prebral z bezvedmia,“ hovorí Marianova mama. „Bývame hneď pod lesom, takže Marian sa do lesa dostane kedykoľvek. Musel si huby natrhať sám, potvrdil mi to i chlapec, ktorý s ním bol dva dni predtým.“
V tomto roku prijali na Klinike detí a dorastu FNsP v Košiciach viacero malých pacientov s diagnózou otravy hubami. Dvaja z nich zomreli. Šesťročný Zemplínčan prišiel prineskoro, o šesť rokov starší chlapec z okolia Gelnice zas skonzumoval takú veľkú dávku toxínu, že sa mu nedalo pomôcť, aj keď vyhľadal lekársku pomoc relatívne včas. V prípade prvého chlapca rodičia do poslednej chvíle tvrdili, že nejedol huby, druhý si huby nazbieral a opražil celkom sám.
JAROSLAVA GAJDOŠOVÁ