NEW YORK, GAZA, JERUZALEM - Bezpečnostná rada OSN včera žiadala Izrael, aby zastavil obliehanie sídla Jásira Arafata v Ramalláhu. Izrael sa však nepodriadi a okrem Ramalláhu včera rozšíril vojenské akcie aj do preľudneného pásma Gazy, kde deväť ľudí prišlo o život. Palestínske ulice sú plné demonštrantov sľubujúcich odplatu.
Spojené štáty v Bezpečnostnej rade tentoraz nepoužili právo veta, ale hlasovania sa zdržali. Izraelská vláda oznámila, že v obliehaní bude pokračovať, kým nesplní cieľ - nebudú vydaní teroristi, ktorých Arafat ukrýva. Minister bez kresla Dany Naveh kritizoval OSN: „V súčasnosti sa OSN správa ľahostajne k dvom medzinárodným zločincom. Jedným je Jásir Arafat a druhým Saddám Husajn. Bohužiaľ, čoraz viac si uvedomujeme, že sa OSN stavia na stranu vrahov, a nie na stranu obetí.“ Dnes má BR OSN na programe rezolúciu o Iraku.
Kompromisný text pripravený diplomatmi EÚ vyzýva palestínsku samosprávu, aby postavila pred súd páchateľov teroristických útokov. V sídle palestínskej samosprávy sa okrem Arafata zdržiava asi 200 ľudí a 20 z nich sú podľa židovského štátu hľadaní teroristi.
Palestínčania odmietajú predložiť Izraelu zoznam týchto osôb. Na ukončenie obliehania vyzval z Vatikánu aj pápež Ján Pavol II.
Kým OSN riešila situáciu v Ramalláhu, izraelská armáda v noci na včera začala operáciu v pásme Gazy. Do dvoch štvrtí Gazy vošlo asi 90 obrnených vozov, tankov a vrtuľníkov. Ostreľovali dielne, v ktorých Palestínčania údajne vyrábali rakety, a 13 budov zbúrali. Jednou z obetí bol aktivista Brigád mučeníkov al-Aksá Muhammad Mahmúd Kiška, ktorý má na svedomí životy najmenej piatich židovských osadníkov. Bilancia deväť mŕtvych je najvyššia od júlového bombardovania v Gaze. Pásmo Gazy je jediné miesto, ktoré bolo predovšetkým pre obavy z civilných obetí ušetrené od masívnej vojenskej ofenzívy.
Mnohé izraelské médiá kritizovali premiéra Šarona, že namiesto Arafata by sa mal zamerať na šéfov Hamasu, napríklad šajcha Ahmada Jásina. Podľa anonymného zdroja armáda začala uvažovať aj o jeho vyhostení. (čtk)