Nové sily by mali zasahovať v prípade vonkajšej krízy alebo teroristickej hrozby.
„Ak NATO nemá rýchle a aktívne sily, ktoré by sa rozmiestnili v niekoľkých dňoch alebo týždňoch, nie mesiacoch alebo rokoch, neponúkne svetu kapacity na 21. storočie,“ povedal Rumsfeld podľa jedného z činiteľov Pentagonu.
„Ak zlyháme, bude to pre svet znamenie, ktoré našu alianciu poškodí. V túto alianciu veríme a chceme, aby bola úspešná,“ uviedol. Šéf Pentagonu podotkol, že americký návrh na vybudovanie síl rýchlej reakcie získal „širokú podporu“ 12 až 13 krajín, medzi nimi aj Francúzska. Španielsky minister Federico Trillo oznámil, že návrh podporuje jeho krajina a Británia. Nemecký minister Peter Struck Rumsfeldov návrh označil za zaujímavý: „Pozrieme sa na to a starostlivo to posúdime.“ Na Rumsfeldovu iniciatívu čakali predovšetkým krajiny, ktoré sú členmi NATO a EÚ, pretože únia sa chystá do roku 2003 vytvoriť svoje sily rýchlej reakcie.
Zástupcovia niektorých z nich pripúšťali obavy, že sily EÚ by nemuseli byť až také dôležité, keby podobné sily rýchleho nasadenia vytvorila aj aliancia. Ministri obrany pripravujú vo Varšave pražský summit NATO, rokujú o obnovovaní štruktúry aliancie a o situácii v Iraku.
(čtk)