
Bush a Schröder boli ešte v máji takmer nerozlučnou dvojicou. Dnes spolu ani nehovoria. FOTO - TASR/AP
Bolo to zrejmé už pred voľbami: Schröder svojím odporom voči akcii v Iraku a hlavne jeho ministerka spravodlivosti prirovnaním Busha k Hitlerovi hodili vzťahy s Amerikou do hlbokej priepasti. Nemecký kancelár si rýchlo uvedomil, že je zle. I keď nie na veky.
Podľa CNN chcel Schröder urovnávať vzťahy už koncom minulého týždňa. Telefonoval vraj do Bieleho domu, ale Bush s ním odmietol hovoriť. Preto aspoň napísal list. Ten však podľa Washingtonu nebol ospravedlnením, ale len vysvetlením. Nestačilo to.
Nebude stačiť ani to, že ministerka spravodlivosti Herta Däublerová-Gmelinová už nebude v novej vláde. Schröder si cestu k Bushovi nenájde ľahko a určite nie sám.
Pomôcť mu môže jeho minister zahraničia Joschka Fischer. Šéf Zelených bol počas celej kampane k Amerike vľúdnejší a dával si väčší pozor. Aj dnes tak môže asi s Washingtonom hovoriť. A to aj napriek tomu, že má za sebou minulosť ľavicového anarchistu.
Väčšiu nádej má ale Schröder u Tonyho Blaira. V Európe nie je politika, ktorý by si bol s Bushom bližší. Spory medzi Washingtonom a Berlínom mu neubrali ani na priateľstve so Schröderom. Ten aj preto porušil tradíciu a na prvú zahraničnú návštevu neodišiel do Paríža, ale do Londýna.
Ani to by ale nemuselo stačiť, a preto začal Schröder aj s druhou fázou žehlenia. Nemecký minister obrany Peter Struck včera vo Varšave na stretnutí ministrov NATO ponúkol, že sa Berlín spolu s Holandskom ujme velenia medzinárodným jednotkám v Afganistane. Urobil tak aj napriek tomu, že americký minister Donald Rumsfeld sa s ním odmietol osobne stretnúť.
Podľa analytikov bude nasledovať aj zvýšená nemecká aktivita na Balkáne. Nemecko bude chcieť Amerike dokázať, že napriek sporom o Irak je stále spojencom a odbremení ju na iných krízových miestach.
Ani to ale nemusí znamenať zmierenie. Diplomati sú preto podľa agentúry Reuters presvedčení, že Nemecko nakoniec akciu v Iraku podporí. Iste nie samostatný útok Američanov, iba ak ho odobrí OSN.
Schröder vyhral aj vďaka protiamerickým postojom. V konečnom dôsledku bude ale jediným víťazom Bush. Lacno získané hlasy mu bude musieť Schröder draho zaplatiť. Nie len preto, že Amerika je príliš silná. Klaňať sa musí aj preto, že inak by sa Nemecko dostalo do medzinárodnej izolácie.
Európa síce vedie malú vojnu proti Amerike, no ani Francúzi nechcú trvalý konflikt. Skôr to vyzerá tak, že Európa chce len mierne okopávať Amerike členky, poriadne skopnúť ale nie. Hlavne na to ani nemá.
MATÚŠ KOSTOLNÝ