Je možné že protesty na Ukrajine spôsobia zásadnú zmenu?
„Dôvodom, prečo nemožno očakávať nejakú výraznú zmenu, je nejednotnosť opozície. Predovšetkým ide o pozíciu Viktora Juščenka, lídra Našej Ukrajiny, ktorá má najväčšiu frakciu v parlamente. Kým sa Juščenko nepripojí k Tymošenkovej, Morozovi a Symonenkovi, nebude možné očakávať nejaký reálny výsledok.“
Aké postavenie majú v celej situácii komunisti? Dnes ich vidno pred parlamentom, demonštranti mávajú portrétmi Lenina, ich šéf Symonenko sa spolu s opozičníkmi pokúsil obsadiť televíziu…
„Je paradoxné, že prvý raz v dejinách modernej Ukrajiny komunisti a národne orientované sily ťahajú za jeden povraz. Komunisti sa so socialistami a Tymošenkovej Blokom dohodli, že nemôžu situáciu akceptovať. Spolu s Juščenkom totiž obsadili polovicu parlamentu. Prokučmovská Sociálnodemokratická strana Ukrajiny tak-tak, že preliezla do parlamentu. Takže tí, ktorí tie voľby nevyhrali a sú podporovaní Kučmom, obsadili všetky kľúčové posty v exekutíve. A tí, ktorí voľby vyhrali, sú odstavení od moci. A idú spolu proti Kučmovi.“
Ako vnímate včera zverejnené podozrenie Američanov, že Kučma predával Saddámovi Husajnovi vojenské radarové zariadenia?
„Kvalitné radarové systémy Koľčuga predstavujú hrozbu pre prípadnú akciu Spojených štátov proti Iraku. Ide o sumu troch miliónov hrivien, ktoré vraj skončili vo vreckách ľudí blízkych Kučmovi. Môže to byť ďalší bod pre opozíciu pri iniciovaní odstúpenia prezidenta.“
Podľa agentúr opozícia minulý týždeň zaplatila dopravu a pobyt cezpoľných účastníkov protestov v metropole. Kto ukrajinských opozičníkov finančne podporuje?
„Podľa mojich informácií väčšinu nákladov platila Tymošenková. Tymošenková bola dva-tri roky prezidentkou spoločnosti Jednotné energetické systémy Ukrajiny, ktorá získala najlukratívnejšie oblasti Ukrajiny. Som presvedčený, že tieto peniaze pochádzajú práve z tohto obdobia.“
Günter Verheugen povedal, že nevidí Ukrajinu ako nádejného kandidáta do EÚ najmenej najbližších 10 až 20 rokov. Kde vidíte Ukrajinu o 10 rokov vy?
„Existujú dve možnosti. Ukrajina sa potrebuje vrátiť tam, kde bola v roku 1994. Systém, ktorý zaviedol Kučma, je kópiou ruského systému, ktorý v Rusku vznikol v roku 1993, keď bol ostreľovaný parlament. Leonid Kravčuk bol posledným ukrajinským prezidentom, ktorý priznal porážku vo voľbách. Súčasní opoziční lídri by vedeli Ukrajinu vrátiť tam, kde bola pre ôsmimi rokmi. Môže sa to však skončiť aj úplne opačne. Prezidentovi Kučmovi sa o dva roky končí volebné obdobie. Dôležité bude, aké sily sa dostanú k moci po Kučmovi.“