Európania prijali opätovné víťazstvo Gerharda Schrödera opatrne. Viacerí najskôr naprázdno prehltli a až potom nemeckému kancelárovi gratulovali. Nevoňal im spôsob, akým sa Schröder udržal v sídle kancelára: za body u voličov bol ochotný obetovať aj vzťahy s Amerikou.
Európa pritom v posledných týždňoch s Amerikou nevychádzala práve najlepšie. Mnohí nesúhlasia s americkou akciou proti Iraku, ani najväčší odporcovia zahraničnej politiky Georgea Busha si ale nedovolili prirovnávať ho k Hitlerovi, ako nemecká ministerka spravodlivosti.
„Bude to mať zlý dosah na bezpečnostnú politiku Európskej únie,“ povedal denníku Corriere della Sera taliansky minister pre záležitosti EÚ Rocco Buttiglione. Schröder svojím jasným odmietnutím vojny v Iraku podľa neho totiž zmaril akúkoľvek šancu na spoločný európsky postup. „V tomto bode sa budeme rozchádzať.“
Britský premiér Tony Blair, ktorý je najsilnejším európskym spojencom Ameriky, sa snažil pravdepodobný spor medzi Nemeckom a zvyškom Európy zľahčiť. Jasne odkázal, že pre Berlín, nebude meniť svoj postoj voči Iraku, ale pridal aj slová o vzájomnom porozumení: „V kľúčových medzinárodnopolitických otázkach sa Blair so Schröderom zhodol a v tom chce v nadchádzajúcich mesiacoch pokračovať,“ povedal Blairov hovorca.
Radovať sa či smútiť. To bola ale dilema pre viacerých. Oveľa spokojnejší s konzervatívnym Stoiberom by bol francúzsky prezident Jacques Chirac. Včera však gratuloval Schröderovi.
Niektorí ale nemali prečo váhať. So Schröderom si výborne rozumeli a nemajú dôvod to meniť. Veľmi spokojný bol ruský prezident Vladimir Putin. Premiér Švédska Göran Persson nadšene hovoril o ďalšom víťazstve sociálnych demokratov. Spokojní sú aj v Európskej komisii. Radi sú aj stredo- a východoeurópski kandidáti na vstup do EÚ. V Schröderovi a Joschkovi Fischerovi vidia záruku rozšírenia. Jednoznačne najväčšiu radosť ale mali v Turecku. Turecké noviny dnes vyšli s veľkými titulkami: Ďakujeme, Turecko. Stoiber chcel totiž zablokovať pozvánku pre Ankaru. (kos, reuters)