PAVOL ONDRISKA, analytik Slávie Capital: „Že potvrdia svoj proreformný imidž a znížia fiškálny deficit. Medializované rušenie niekoľkých štátnych úradov však rozhodne nebude stačiť a z fiškálneho hľadiska bude bezvýznamné. Vládne strany budú musieť pristúpiť k skutočným reformám, čo nezvýši ich popularitu. Mali by napríklad znížiť rozsah zdravotníckych služieb preplácaných z povinného poistenia, obmedziť nemocenské dávky, zrušiť niektoré dôchodkové dávky, zvýšiť vek odchodu do dôchodku až na 63 rokov, či prehodnotiť systém dávok sociálnej podpory a pomoci. A to rozhodne nie je všetko.“
JÁN TÓTH, hlavný ekonóm ING Bank: „Najkomplikovanejšia reforma nás čaká v oblasti zdravotníctva. Len reforma bez kompromisov má nádej na to, aby ju voliči ocenili už o štyri roky. Dôchodková reforma, reforma sociálnych dávok ako aj reforma verejnej správy sú potrebné na vytvorenie priestoru na zníženie fiškálneho deficitu ako aj pre znižovanie daní, prípadne zavedenie rovnej dane. Najneskôr v januári čakám úsporný balíček vo forme cenových deregulácií. V tom istom termíne by tiež mohlo dôjsť k zblíženiu pásiem pre DPH. Veľmi dôležitou oblasťou bude reálne zvýšiť kvalitu štátnej správy a zabezpečiť vymáhateľnosť práva.“
JURAJ KOTIAN, analytik Slovenskej sporiteľne: „V prvom roku vládnutia budú musieť prijať rozumný rozpočet a legislatívne opatrenia, ktorými budú korigovať neúmerný rast bežných výdavkov, najmä mzdových nákladov (v dôsledku zákona o verejnej a štátnej službe) a sociálnych dávok. Už v prvom roku bude musieť vláda pristúpiť k boju s nelegálnym zamestnávaním a zvýšiť postihy za vyhýbanie sa plateniu daní a odvodov. V prípade pomalšieho efektu úsporných opatrení na vývoj verejných financií sa nedá vylúčiť, že vláda pristúpi k čiastočnému priblíženiu dolnej sadzby DPH smerom k hornej sadzbe. Po etape stabilizácie verejných financií čakám zníženie odvodového zaťaženia pre zamestnávateľov a naštartovanie reforiem penzijného systému, zdravotníctva, školstva, ktorých priaznivý efekt bude badateľný až ku koncu volebného obdobia.“
MÁRIO BLAŠČÁK, analytik Ľudovej banky: „Aby čo najskôr začali robiť štrukturálne zmeny v najproblémovejších oblastiach. Ľudia dali v týchto voľbách jasne najavo, že chcú zmenu. Reformy môžu byť bolestivé a v krátkodobom horizonte môžu znížiť výkonnosť ekonomiky aj kúpyschopnosť domácností, no v strednodobom horizonte sa potom životnou úrovňou rýchlejšie priblížime ku krajinám Európskej únie. Pravicová vláda by nám tak mohla dať oproti ostatným kandidujúcim krajinám výraznú konkurenčnú výhodu. Čakám tiež stimuláciu ekonomiky zvýšeným prílevom investícií.“
MAREK SENKOVIČ, makroekonóm Istrobanky: „Čakám, že to bude najviac akcieschopná vláda v doterajšej histórii. Mala by sa postarať o taký posun, aby väčšia zodpovednosť prešla do rúk občana. Ľudia teda budú mať viac vo svojich peňaženkách, ale prídu o niektoré istoty, ktoré boli doteraz dominantné. Viac si budeme platiť za školstvo, zdravotníctvo, ale bude nižšie zdanenie. Prispeje to k zvýšeniu motivácie podnikateľov zamestnávať a ľudí zamestnávať sa.“
ĽUDOVÍT ÓDOR, analytik Slovenskej ratingovej agentúry: „Všetko závisí od verejných financií. Ak sa podaria rázne kroky v prvých rokoch, tak by sa mal zlepšiť štrukturálny deficit, potom aj nižšie úrokové sadzby a priaznivejší obraz zahraničného obchodu. Prvou úlohou bude rozpočet na rok 2003, ktorý by už mal byť rozpočtom so strednodobým horizontom. Znamená to neskutočne veľa ďalších úloh, ktoré súvisia s reformami v rôznych rezortoch. Bude dôležité dohodnúť sa na dereguláciách, ktoré by mali prísť v januári alebo vo februári. Nemyslím si, že veľmi skoro zavedú rovnú daň, skôr sa budú musieť sústrediť na výdavky. Určite by sa niečo malo diať s odvodmi, dá sa očakávať, že budú nižšie, aby sa znížila cena práce.“
VILIAM PÄTOPRSTÝ, analytik UniBanky: „Odstránil sa hlavný dôvod neochoty k reformám - široká koalícia, a teda všetko nasvedčuje tomu, že sa naštartujú reformy. Ešte v tomto roku predpokladám krátkodobé opatrenia na sanovanie verejných financií. V budúcich rokoch sa bude treba zamerať na rozpočet širšie, potrebuje to reformu zdravotníctva, dôchodkovú reformu či zmenu v dotačnej politike. Vláda asi pristúpi k zvýšeniu spotrebných daní, napríklad dolnej sadzby DPH, ale pri dani príjmov očakávam pohyb opačným smerom, hoci je otázne, či sa im podarí dohodnúť na rovnej dani. V porovnaní s minulosťou sa pripravme na silnejšiu pozíciu slovenskej koruny.“ (jj, tv)