Politologička Soňa Szomolányi pripúšťa, že sa formuje nová politická kultúra, má však i námietku. „Bolo by to presvedčivejšie, keby sa svojich funkcií vzdávali predsedovia strán, ktoré sa síce do parlamentu dostali, no nedosiahli očakávaný výsledok,“ myslí si. Očakávala by to najmä u predsedu Smeru Roberta Fica pre jeho predvolebné ambície stať sa premiérom.
„Znamenalo by to priblíženie sa k štandardu vo vyspelých demokraciách,“ dôvodí Szomolányi. Líder podľa nej nemusí hneď abdikovať, stačí, ak svoju funkciu ponúkne - strana možno rozhodne, že v nej zostane. Platí to však aj v prípade predsedu HZDS Vladimíra Mečiara. „Aj keď HZDS vo voľbách získalo najviac hlasov, vzhľadom na to, že už po druhýkrát nie je schopné zostaviť vládu, je to neúspech najmä jeho predsedu,“ hovorí.
U predsedov strán, ktoré neprekročili päť percent, ide podľa nej o najracionálnejšie riešenie. „Takýto človek nič nestráca, nezrieka sa až tak veľa, ako ten, kto privedie stranu do parlamentu,“ vysvetľuje.
Predseda SOP Pavol Hamžík nemieni nasledovať svojho ľavicového kolegu Koncoša, s ktorého stranou získala SOP len čosi vyše 1,3 percenta hlasov. „Treba si počkať. Je vnútornou vecou každého politického subjektu, ako to bude riešiť,“ hovorí.
Slota ponúkne svoju funkciu 5. októbra na rozšírenom zasadnutí ústrednej rady P SNS. „Bude závisieť od rozhodnutia ústrednej rady, či moju abdikáciu prijme,“ povedal pre SME. „Každý predseda politickej strany, ktorá sa nedostane do parlamentu, by mal z toho vyvodiť určité konzekvencie.“ Strana dostala len 3,65 percenta hlasov.
Podľa Slotu sa musí zmeniť aj vedenie SNS. „Ak niekto približne za rok zníži preferencie z 13 na tri percentá, to je už trochu silná káva.“
(joč, aha)
Beňová: Treba si priznať neúspech
Treba si priznať neúspech vo voľbách a nehrať sa na to, že preferencie sú dobré, povedala včera po zasadaní vedenia Smeru podpredsedníčka Monika Beňová. „Výsledok je dobrý iba v kontexte toho, že sme vychádzali z mimoparlamentnej pozície, ale očakávania boli vyššie.“
Vedenie strany neponúklo svoje funkcie a Beňová si myslí, že na to ani neexistuje dôvod: „My už máme výsledky preferenčných hlasov a či už Robert Fico alebo ja sme dosiahli dobré výsledky. Keby sme boli parlamentnou stranou a výsledok by bol nižší ako očakávania alebo predchádzajúci výsledok, tak by to bolo iné.“ (mož)