BRATISLAVA – Nová pravicová koalícia pravdepodobne čoskoro po nástupe do vlády vymení ľudí, ktorých do vysokých funkcií v úradoch a podnikoch nominovali SDĽ a SOP ako členovia starej vládnej koalície.
Okrem ministerstiev obsadili ľudia z SDĽ a SOP pred štyrmi rokmi viaceré dôležité miesta. SDĽ pôvodne nominovala riaditeľov Slovenských elektrární a železníc, jej ľudia ovládli Slovenský pozemkový fond, Generálnu prokuratúru i Ústredné daňové riaditeľstvo.
Milanovi Ištvánovi, členovi republikového výboru SDĽ, je ich osud zjavne ľahostajný. „To, aký osud čaká týchto ľudí, je záležitosťou budúcej vlády,“ hovorí a považuje za normálne, ak ich nová vládna koalícia vymení. „Prečo by sme sa mali nejako vzrušovať? Vláda je na to, aby vládla, aby brala zodpovednosť.“
SOP pripadol Úrad bezpečnosti práce či Slovenské telekomunikácie. Medzičasom boli telekomunikácie sprivatizované, štát si však ponechal 49 percent akcií a stále má ľudí v ich orgánoch.
Predseda SOP Pavol Hamžík akékoľvek prepojenie odmieta. „My sme tých ľudí, ktorých sme nominovali, politicky neriadili,“ tvrdí. Podľa neho je na posúdení novej vlády, či zotrvajú, o ich osud sa však neobáva. „Takmer nikto tam neostal,“ tvrdí. Okrem toho predpokladá výberové konania. „Nepočítam s tým, že by sa robili nejaké čistky. Aj kultúra v tomto smere postúpila ďalej,“ dodáva.
Miroslav Beblavý z Inštitútu pre dobre spravovanú spoločnosť hovorí, že podľa zákona o štátnych podnikoch sa v nich do konca roka musia uskutočniť konkurzy na miesta riaditeľov a členov dozornej rady. „Nemalo by ísť o politický výber,“ tvrdí.
Pokojní však nemôžu byť ani prednostovia krajských a okresných úradov, kam len SDĽ nominovala 25 svojich ľudí. Podľa predsedu Úradu pre štátnu službu Ľubomíra Plaia sa totiž zákon o štátnej službe na nich vzťahuje len v obmedzenej miere. „Sú to politické nominácie, ktoré sa s príchodom novej vlády, samozrejme, menia.“
Svoje miesta podľa všetkého opustia aj deviati štátni tajomníci nominovaní SDĽ a SOP. Podľa Plaia je možné vymeniť dokonca i generálneho prokurátora.
Istotu, že po voľbách neprídu o svoje miesto, majú len všetci štátni zamestnanci, ktorí neboli politicky dosadení. Možnosti, že budú po zmene vlády odvolaní, sa pred časom vyhli vedúci úradov ministerstiev, ktorých prednostne vymenovali do stálej štátnej služby. Nových ministrov tak na ministerstvách privítajú aj úradníci, ktorých kedysi nominovali SDĽ a SOP.