
Palestínčania protestujú na podporu Arafatovi - v Gaze mnohí so zbraňou v ruke. FOTO - REUTERS
nil Arafata rovnakým spôsobom, že jeho osud drží v rukách. Tentoraz sa buldozéry zastavili niekoľko metrov od jeho spálne, tak mu armáda dala najavo, že Izrael postúpil o krok bližšie k jeho vypovedaniu z palestínskych území.
Izraelu už neostáva veľa vojenských možností, ale tie, ku ktorým ešte môže prikročiť, sú známe. Operácia v Gaze, kde sú síce základne Hamasu, ale väčšinou ukryté v strede preľudnených obytných sídlisk. Potom je to vypovedanie Arafata a nastolenie izraelskej civilnej správy na území, ktoré dnes už kontroluje izraelská armáda a kde žijú Palestínčania už mesiace pod zákazom vychádzania. Palestínskemu národnooslobodzovaciemu hnutiu dáva premiér Šaron jedinú šancu: začať ho budovať nanovo, bez Arafata a bez ozbrojených skupín. Izrael si je istý, že z neho veľa neostane a taká je aj realita.
Izraelská vláda zatiaľ oficiálne rozhodla, že Arafatovi sa nič nestane. Viacerí ministri však už na plné hrdlo vyhlasujú, že jeho vypovedanie je len otázkou času. Takto bola pomenovaná aj práve prebiehajúca izraelská operácia v Ramalláhu. Premiér Ariel Šaron včera hovoril aj o ofenzíve v pásme Gazy.
Súčasnou operáciou však Izrael oddialil riešenie, ktoré bolo alternatívou takémuto vojenskému plánu. Že Palestínčania zreformujú samosprávu, zvolia si nových vodcov, vybudujú silné bezpečnostné sily – v čom im v súčasnosti pomáhajú CIA – a nastolia vládu zákona. V zákulisí palestínskej politiky sa začalo niečo diať, Arafatova pozícia slabla a Palestínčania sa začali pripravovať na voľby. Od minulého týždňa však opäť všetci svorne bránia svojho, predtým čoraz častejšie kritizovaného vodcu. Reforma a vymenovanie vlády, ktorá už nemala byť len nástrojom Arafatovej vôle, sa odďaľuje. Arafat to mal urobiť do konca týždňa.
KLAUDIA LÁSZLÓOVÁ