RAMALLÁH – Situácia okolo obkľúčeného sídla palestínskeho vodcu Jásira Atafata vyvrcholila v nedeľu neskoro večer. Z komplexu budov ostala jediná, v ktorej sa zdržiava asi 200 ľudí, medzi nimi viac ako 20 hľadaných teroristov, tvrdí Izrael. Keď katarská satelitná televízia al-Džazíra odvysielala správu, že izraelská armáda sa chystá vyhodiť do vzduchu aj túto budovu, do ulíc začali vychádzať palestínski demonštranti, nedbajúc na zákaz vychádzania. Členovia Arafatovho Fatahu a ďalší aktivisti začali v tichosti mobilizovať ľud do protestov. Ešte v noci na včera však nastalo uvoľnenie. Izrael oznámil, že s búraním Arafatovho sídla už skončil a delegácie oboch strán včera začali vyjednávať. Armáda obkľúčila Arafatovo sídlo pred šiestimi dňami, po atentáte skupiny Hamas v Tel Avive, prvom po šiestich týždňoch. O život vtedy prišlo šesť osôb a útočník.
Rokovania na izraelskej základni v Beit Al neďaleko Ramalláhu boli zatiaľ bez výsledku. Palestínsky zástupca Sájib Irikát žiadal okamžité skončenie obliehania. Až po tomto stretnutí Izrael povolil Irikátovi prvýkrát vstúpiť do obliehaného sídla, aby Arafata informoval o stretnutí. Po stretnutí s Arafatom Irikát oznámil, že Palestínčania odmietajú splniť podmienku Izraela a odovzdať zoznam osôb, ktoré sú spolu s palestínskym vodcom v obliehanom sídle.
Vstup do obliehaného sídla odmietol Izrael aj vyslancovi EÚ Miguelovi Angelovi Moratinosovi.
Arafata podporili palestínski demonštranti aj jeho politickí odporcovia. Ku generálnemu štrajku sa pripojili viaceré palestínske mestá. Gazou pochodoval početný sprievod na Arafatovu podporu, vo východnom Jeruzaleme zostali zatvorené obchody a školy. Skupina Palestínčanov odovzdala na americkom konzuláte vo východnom Jeruzaleme memorandum odsudzujúce izraelský zásah v Ramalláhu.
Arafat včera telefónom priamo oslovil asi 3000 demonštrantov v Betleheme. V Gaze však boli napriek štrajku otvorené supermarkety, lekárne a stánky rýchleho občerstvenia. Na juhu pásma Gazy v mestách Rafah a Chán Júnis ostali aj školy otvorené.
Obliehanie Arafatovho sídla odložilo bokom rokovania o palestínskej vláde, ktorú má Arafat vymenovať do konca týždňa. V Ramalláhu vraj mimo Arafatovho sídla pokračovali aj palestínske rokovania na túto tému. Nič však nenasvedčuje tomu, že by odporcovia Arafata využili situáciu, práve naopak, teraz skončenie obliehania žiadali aj jeho odporcovia, ktorí sa proti nemu nedávno v parlamente vzbúrili. O pomoc volali arabské štáty, ktorým sa do programu BR OSN podarilo na včera zaradiť hlasovanie o rezolúcii vyzývajúcej Izrael na skončenie obliehania. O deň neskôr má BR OSN hlasovať o rezolúcii o Iraku. USA cez víkend Izrael prostredníctvom svojho veľvyslanca upozornili, že táto vojenská akcia „nemá zmysel“.
(kl, čtk, reuters)