Takýto verdikt pre novinára nie je v lukašenkovskom Bielorusku výnimkou. V júni putovali na nútené práce šéfredaktor novín Pahonja Mykola Markievič a jeho kolega Pavel Mažejka. Odsúdili ich za „rozširovanie ohovárania prezidenta.“ Všetky výtlačky článkov pritom polícia zhabala ešte v tlačiarni, takže kritika prezidentových praktík sa na verejnosť nikdy nedostala.
Proti súdnemu rozhodnutiu novinárov Markieviča a Mažejky protestovali prezidenti Poľska a Čiech, niekoľko ministerstiev zahraničia vrátane amerického, OBSE a množstvo mimovládnych organizácií.
Noviny Pahonja nesú meno bieloruského národného symbolu, rytiera s mečom na koni. Za niekoľko rokov vlády bývalého predsedu kolchozu Alexandra Grigorjeviča Lukašenka ho nahradil sovietsky znak, podľa českej agentúry Infoservis odporcami prezývaný „kapusta“. Práve odpor k pripojeniu Bieloruska k Rusku sa popri kritike lukašenkovského režimu stal hlavnou témou boja časti bieloruskej opozície.
Po rozpade Sovietskeho zväzu bolo Bielorusko jedným z pridružených satelitov, ktoré náhle dostali nezávislosť. Už v roku 1997 však vlády Ruska a Bieloruska podpísali integračnú dohodu. Jej súčasťou je plán zavedenia spoločnej meny v roku 2005.
V auguste tohto roku prišlo v otázke integrácie k prvému verejnému konfliktu aj medzi samotným Putinom a Lukašenkom. Putin dal Lukašenkovi tri alternatívy: úplná integrácia Bieloruska, vznik nového ruského zväzového štátu, alebo ťažko realizovateľná štruktúra na spôsob Európskej únie. Potom navrhol, aby sa termín prijatia spoločnej meny presunul o rok skôr, ešte predtým než v roku 2004 sa skončí jeho volebné obdobie. Spoločnou menou má byť ruský rubeľ a jediným emisným strediskom ruská centrálna banka.
Lukašenko, strojca plánov pripojenia, reagoval prekvapujúco nepriateľsky - v snahe nestratiť ani štipku svojej moci prevrátil kabát a začal rečniť o nezávislosti.
Putinovým snahám o pripútanie Bieloruska však neočakávane nahrali udalosti po 11. septembri. Podľa korešpondentov týždenníka Transitions Online sa počet prívržencov nejakej formy integrácie s Ruskom v poslednom roku prudko zvýšil. K myšlienke sa údajne pridalo veľa liberálov po tom, keď videli, ako si Putin v postseptembrovom období vylepšil vzťahy so Západom.
O zjednocovaní sa má rozhodnúť v decembri. Občania Bieloruska budú mať na rozhodovanie pramalý vplyv - komunikáciu občana s vládou cez médiá mocipán obmedzil na minimum.
Pre bieloruskú opozíciu a novinárov zatiaľ vznikla dilema: podporovať Lukašenka v jeho čerstvej podpore nezávislosti, alebo naďalej žiadať jeho rezignáciu, keďže jeho doterajšie ťahy priniesli hrozbu pripojenia k Rusku, píše šéfredaktor Belarusian Review Joe Arciuch.
ZUZANA OČENÁŠOVÁ