Stoiber pred Schröderom, hlásil hrdo titulok bulvárneho Bildu, ktorý celú kampaň tvrdo útočil na sociálnodemokratického kancelára a celkom otvorene podporoval Stoibera.
CDU/CSU sa stala najsilnejšou v parlamente, napísal Süddeutsche Zeitung a pod titulkom bola Stoiberova víťazná fotografia. Netrafil sa ani renomovaný Frankfurter Allgemeine Zeitung.
Falošné správy súviseli s mimoriadne tesnými prognózami. Detektívku potvrdili aj konečné výsledky. Tie ale prišli dávno po uzávierkach novín - nadránom o trištvrte na štyri. Centrálna volebná komisia vtedy ohlásila patový výsledok - sociálni demokrati aj konzervatívci získali 38,5 percenta hlasov. V prospech Schrödera ale hovoria doplnkové mandáty a hlavne zisky koaličného partnera - Zelených.
Prognostici viacerých agentúr sa v nedeľu od 18. hodiny - po skončení volieb - predbiehali v zverejňovaní protichodných odhadov. Raz viedla červenozelená koalícia, o pár minút neskôr to zasa boli kresťanskí demokrati s liberálnou FDP.
Keď ale krátko po 18.30 prestížny prvý kanál nemeckej televízie ARD oznámil náskok CDU, jej kandidát na úrad kancelára to už zrejme nevydržal. Edmund Stoiber pred jasajúcimi prívržencami vyhlásil: „Jedno je isté - voľby sme vyhrali.“ Pre istotu si však odmietol pripiť šampanským:
„Počkajte ešte, táto noc bude dlhá.“
Jeho protivník Gerhard Schröder bol opatrnejší. „Mnohí sa tešia príliš skoro,“ povedal na adresu Stoibera.
Príliš rýchlo bol o svojom víťazstve presvedčený aj jeden z kandidátov postkomunistickej PDS v Berlíne. Zjavne nepochopil prvé prognózy, lebo si myslel, že jeho strana získala tretí, pre vytvorenie poslaneckého klubu rozhodujúci mandát. Nadýchol sa, aby oznámil túto radostnú správu zhromaždeným sympatizantom, no hlasy z publika ho prerušili: „Pán Welters, ste vonku!“
Trvalo to až do jednej v noci, než boli na stole výsledky zo všetkých volebných okrskov. Dovtedy vládla mučivá neistota, ktorá sa prejavila aj v televíznych diskusiách so špičkovými politikmi. Svoje vyhlásenia museli neustále dopĺňať slovami: „Ak sa potvrdia doterajšie prognózy.“
Príčinou oneskoreného výpočtu výsledkov volieb boli zrejme zle vyškolení členovia volebnej komisie v hessenskom Kasseli. Mysleli si, že na zistenie predbežných výsledkov stačí spočítať polovicu hlasov voličov, ktorí svoj hlas odovzdali poštou. „Tento omyl stál veľa ľudí v Nemecku niekoľko hodín spánku,“ priznal podpredseda volebnej komisie v Hessensku.