


Toľko víťazov vo voľbách ešte Nemecko nezažilo. Úsmevy rozdával sociálny demokrat Schröder (vľavo) a trochu predčasne aj konzervatívec Stoiber (vpravo). Dôvod na najširší úsmev mal ale zástupca Zelených Fischer (v strede). FOTO - REUTERS
Napätie, ktoré sprevádzalo posledné týždne predvolebnej kampane, neopadlo ani počas volebného dňa, a tak skoro neopustí ani povolebné Nemecko. Najdramatickejšie voľby v histórii krajiny priniesli príliš tesné volebné rozuzlenie.
Aj odpovedí na otázku, kto vlastne v nedeľu v Nemecku vyhral, je viac. Podľa predbežných oficiálnych výsledkov je to staronová koalícia sociálnych demokratov (SPD) a Zelených.
Boj politických strán ale vyhral opozičný konzervatívny blok CDU/CSU a Zelení.
A v súboji osobností, ktoré tak výrazne poznačili kampaň, si vavríny odnáša minister zahraničných vecí a ťahúň kampane Zelených Joschka Fischer.

Nemecko - výsledky parlamentných volieb
SPD zachránili Zelení
Sociálna demokracia je po včerajšku najsilnejšou politickou frakciou v Bundestagu, ale len rozdielom 8864 hlasov oproti CDU/CSU. Získala 38,5 percenta, čo je o takmer dva a pol percenta menej než v posledných voľbách. Pri moci ju udržal skvelý výsledok koaličného partnera a tzv. dodatočné mandáty.
Osobnú zodpovednosť nesie Gerhard Schröder, ktorý sa na úrad kancelára tentoraz nekvalifikoval ako reformátor, ale, ako podotýka magazín Spiegel, politik inštinktov. Využil nálady voličov po katastrofálnych záplavách a zneužil ich strach z vojny s Irakom. SPD najviac volili východní Nemci a nezamestnaní.
Zelení zaznamenali najlepší volebný výsledok od roku 1980, keď vstúpili do parlamentu. Hoci za posledné štyri roky sa z protestného hnutia stala umiernená vládna strana a z pacifistov politici, ktorí už neodmietajú riešenie medzinárodných konfliktov silou. Zelení „prestáli“ bombardovanie Juhoslávie i vojnu proti terorizmu.
Získali 8,6 percenta (v roku 1998 len 6,7) a do koaličných rozhovorov vstupujú sebavedomejšie. Sociálni demokrati im už teraz sľubujú štvrté kreslo vo vláde (doteraz mali tri).
CDU/CSU sa odrazila od dna
Víťazom volieb je aj Kresťanskodemokratická a Kresťanskosociálna únia (CDU/CSU). Získala rovnako ako SPD 38,5 percenta hlasov, čo je o 3,3 percenta viac ako v roku 1998, keď dosiahla svoj najhorší volebný výsledok.
Strana zdeformovaná 16-ročným vládnutím a najväčším finančným škandálom vo svojej histórii sa v nedeľu definitívne odrazila od dna.
Oslabenej vláde dáva kandidát na kancelára Edmund Stoiber rok života. Súžitie nebude jednoduché, keďže opozícia má väčšinu v druhej komore parlamentu Bundesrate, ktorá schvaľuje viac ako polovicu zákonov.
Porazení: postkomunisti a liberáli
Nemecké voľby majú dvoch porazených. Prví sú postkomunisti (PDS), ktorí sa prvýkrát od zjednotenia prakticky nedostali do Bundestagu a stali sa zrejme obeťou súboja dvoch politických blokov, ktoré na seba strhli pozornosť voličov.
Volebný debakel sa ušiel liberálom (FDP), ktorí mali najambicióznejšie ciele. Chceli sa stať treťou najsilnejšou stranou v krajine, o ktorú sa budú biť obe veľké strany. Antisemitský spor podpredsedu strany Jürgena Möllemanna so židovskou obcou stiahol FDP so sebou. Zisk 7,4 percenta hlasov (o 1,2 percenta viac ako v posledných voľbách, ale hlboko pod želateľným výsledkom 18 percent) pripravil najpravdepodobnejších koaličných partnerov CDU/CSU o miesto vo vláde a vnútri strany rozpútal hon na čarodejnice. Ako prvý odchádza práve Möllemann.
Oslabené Nemecko
V Nemecku je po voľbách, ale dráma sa tým nekončí. Vlády sa ujíma nová koalícia s rozdielom 11 mandátov. Hoci úspešné nemecké vlády držal pri moci aj menší rozdiel kresiel, Nemecko sa momentálne nachádza v zlej hospodárskej situácii. Bez zásadných reforiem na pracovnom trhu, v zdravotníctve, v sociálnom poistení i v školstve, sa zo závozu nedostane. A tesná väčšina nie je v takejto situácii najlepší východiskový bod.
Aj zahraniční experti sa zhodujú, že Nemecko vyšlo z volieb oslabené. „To nie je dobrý výsledok ani pre Nemecko, ktoré potrebuje silnú vládu na ťažké rozhodnutia, ale ani pre Európu, ktorá potrebuje silné Nemecko ako lokomotívu pre Európu,“ povedal pre agentúru Reuters Janusz Reiter, šéf Centra pre medzinárodné vzťahy vo Varšave.
Chlad vo Washingtone
Najväčšie škody ale napáchali voľby na nemecko-amerických vzťahoch. NIE nemeckej účasti na prípadnej vojne s Irakom zrejme vyhrali Schröderovi voľby, ale u amerických partnerov zanechali výraznú pachuť. Pozorovatelia očakávajú, že staronový kancelár bude dlho čakať na pozvánku z Washingtonu a zachrániť ho aj tentoraz môže len šéf diplomacie Joschka Fischer.