Ivan Lexa nepodstúpil v zahraničí plastické operácie, vymenil však svoj chrup. Podľa informácií denníka SME si dal vraj vymeniť zuby. Minister vnútra Ivan Šimko túto informáciu potvrdil slovami: „Áno, aj ja som to počul.“
Naopak, reči, že bývalý šéf SIS nezmenil v Juhoafrickej republike identitu, sú podľa zainteresovaných výmyslami. Podobne ako Lexova bývalá sekretárka zo Slovenskej informačnej služby Ingrid Kučerová používal aj jej priateľ viaceré falošné mená.
Kučerová to vyriešila vydajom a stala sa z nej Ingrid Gelmanová, Lexa to podľa juhoafrickej polície riešil nepravými dokladmi.
Zmena identity neznamená, že človek podstúpi drastickú zmenu vizáže formou sérií plastických operácií, ale že si zmení len imidž a najmä meno so základnými údajmi o svojej osobe. Najznámejším mužom s takouto zmenou identity je bývalý zamestnanec Lexovej SIS Oskar Fegyveres. Vďaka jeho výpovedi sa verejnosť už v roku 1995 dozvedela, že za únosom mladého Kováča do zahraničia stála vtedajšia tajná služba.
Podľa správy súčasného riaditeľa SIS Vladimíra Mitra šlo Fegyveresovi viackrát o život. Už krátko po výpovedi o zavlečení odišiel za hranice republiky, kde sa skrýval na viacerých miestach v rôznych krajinách. Keď za ním išli v roku 1997 do Švajčiarska Kňažko s Havlátom, sledovali ich viacerí príslušníci Lexovej SIS. Tak zistili vtedajšiu adresu Oskara Fegyveresa, zakrátko sa však vrátili do Bratislavy s odôvodnením, že sa im minuli financie. Mitro v správe uviedol, že siskári dostali strach, že Fegyveresa „ktosi“ zlikviduje, tak ako Róberta Remiáša.
To, či sa stal Fegyveres po zmene vlády v roku 1998 chráneným svedkom špeciálneho útvaru slovenskej polície, SME nikto nepotvrdil. Napriek tomu, že polícia už jeho výpoveď v kauzách Lexovej SIS nepotrebuje, môže mu, v prípade, že o to požiadal, pomáhať.