BRATISLAVA – Zo siedmich strán, ktoré vstúpia do parlamentu, je najpravdepodobnejšia koalícia SDKÚ, SMK, KDH a ANO. Všetky ostatné možnosti sa javia ako komplikovanejšie. Politici sú si vedomí, že budú mať k dispozícii len krehkú väčšinu 78 hlasov v parlamente. Stačí, aby traja poslanci nesedeli v rokovacej sále Národnej rady, a jej práca sa zastaví, lebo bude neuznášaniaschopná. Ak napríklad prezident vráti zákon na opätovné prerokovanie, na jeho schválenie je potrebná najmenej nadpolovičná väčšina hlasov – 76. Výhodou budúcej vládnej štvorky je programová príbuznosť a skúsenosť zo spoločného vládnutia v minulom volebnom období.
„Väčšina 78 hlasov bude pomerne tesná. Budú väčšie nároky na prítomnosť poslancov v parlamente a nedá sa vylúčiť situácia, keď im bude niečo chýbať k prijatiu zákona,“ povedal politológ Grigorij Mesežnikov. V každom prípade bude stabilnejšia než napríklad česká, ktorá má v dvestočlennom parlamente väčšinu len 101 hlasov.
Aké môžu byť jej kritické momenty? „Napríklad problematika maďarskej menšiny. V sobotu pán Lintner naznačoval, že to môže byť problémom. Alebo kultúrno-etické otázky zo strany KDH môžu vyvolať pnutie,“ povedal Mesežnikov.
Nechcel predpovedať, ktorá strana bude spôsobovať najväčšie problémy. Faktom však je, že SDKÚ, SMK a KDH sa dobre poznajú a ANO je pre nich pomerne neznáme. Ale podľa Mesežnikova má na kandidátke ľudí s odbornými schopnosťami. „To je určitý prísľub do budúcnosti.“
Pre vládu bude zároveň dôležité, aký vzťah si vybuduje s opozičným Smerom. „Zatiaľ majú skúsenosti len s jedným človekom. Stále nevieme, kto bude v poslaneckom klube. Ale nemusí byť nevyhnutne nezmieriteľná opozícia,“ povedal Mesežnikov. Myslí si, že Fico ako predseda silnej strany by si mohol nárokovať funkciu podpredsedu parlamentu. „Je možná pragmatická spolupráca. Ale takéto úvahy sú špekulatívne.“
(miš, sp)