
… tisícky mladých odporcov globalizácie však tvrdo vyjadrili opačný názor na svet. Švédska polícia, zjavne nie príliš pripravená, siahla po strelných zbraniach s ostrým strelivom. Bilancia summitu - jeden demonštrant vážne zranený policajným psom, traja postrelení, dohromady desiatky zranených a stovky zatknutých. FOTO - REUTERS
Násilie, streľba a neskôr veľké rozčarovanie sprevádzali sobotňajší summit Európskej únie vo švédskom prístavnom meste Göteborg. V uliciach mesta po zrážkach medzi švédskou políciou a antiglobalistickými skupinami boli postrelení traja ľudia - dvaja Švédi a jeden Nemec.
Je to vôbec prvýkrát v histórii antiglobalistických protestov, čo bola použitá ostrá munícia.
Jeden zo zranených, asi 20-ročný chlapec, ktorého policajt postrelil do žalúdka, bojuje v nemocnici o život. Policajtov nadriadený tvrdí, že policajt konal v sebaobrane - použitím pištole vraj chcel ochrániť na zemi ležiaceho kolegu.
„Nachádza sa v kritickom stave. Postrelili ho iba raz, ale guľka poškodila viac orgánov,“ povedal hovorca nemocnice. Medzi novinármi sa objavili špekulácie, že vážne zranený chlapec už zomrel, ale švédske úrady to utajili, pretože by to mohlo vyvolať zúrivú reakciu demonštrantov, ktorí sa stále nachádzajú v už relatívne pokojnom Göteborgu.
Švédska polícia tvrdí, že odviedla vynikajúcu prácu. Demonštrantov sa zišlo asi 25-tisíc, do akcie proti nim bola zapojených 4000 mužov, štvrtina policajtov z celého Švédska. „Počas zrážok sme nestratili nad situáciou kontrolu,“ povedal Thomas Bodström, švédsky minister spravodlivosti. Policajný šéf odmietol kritiku, že zásah proti demonštrantom nebol dostatočný, zvlášť keď proti nim nepoužili vodné delá a slzotvorný plyn. „Máme slzotvorný plyn, ale nepoužili sme ho už veľmi veľa rokov,“ povedal hovorca polície s tým, že v centre mesta bolo otvorených mnoho krčiem, kaviarní a obchodov: „Nemôžeme nasadiť slzotvorný plyn proti našim občanom.“ Švédski policajti nemajú žiadne vodné delo. To posledné skončilo v roku 1965 v miestnom múzeu.
Švédi sa dnes zhodujú - násilnosti, ktoré sa odohrali v uliciach Göteborgu počas summitu EÚ, sú najhoršie, aké kedy zažili. V piatok v noci stovky demonštrantov porozbíjali výklady, vytŕhali dlažobné kocky, demolovali pouličné kaviarničky a autá. „Dvesto alebo tristo ľudí sa prehnalo našou ulicou ako vírus a hádzalo kamene na všetko v okolí,“ hovorí majiteľ miestneho Niva baru, ktorý obišiel s vybitými oknami. V centre mesta, kde stoja domy zo 17. storočia, sa bojovalo nepretržite 12 hodín.
Neskôr vysvitlo, že na zrážkach sa zúčastnilo pomerne veľké množstvo mladých Švédov. Polícia zatkla 500 až 600 demonštrantov, medzi nimi boli hlavne Švédi, Nemci a mládež z južných štátov EÚ.
Politickí lídri EÚ neskrývali smútok, že úspešný summit úplne zatienili udalosti v uliciach mesta. „To, čo sa dialo vonku, je tragédia, ktorá nemá v dejinách Švédska obdobu,“ vyhlásil viditeľne zarmútený švédsky premiér Göran Persson.
Najostrejší bol britský premiér Tony Blair: „Tieto akcie nemajú ani v najmenšom do činenia s agendou nášho summitu, ale sú len putovným násilím pre násilie… Schovávajú sa za pseudointelektuálne vyhlásenia, a pritom len chladnokrvne kalkulujú, ako na seba upozorniť. Nikto ich nezvolil a nikoho tým pádom nereprezentujú.“
PETER BÁLIK