
„Rodinné foto“ na začiatku summitu Európskej únie vo švédskom Göteborgu. Cesta idylickou krajinou zobrazená na plagáte nad hlavami prezidentov a premiérov má opäť o niečo konkrétnejšiu mapu… FOTO - REUTERS
o vstupe nových členov do EÚ v roku 2002. Nakoniec sa mu to podarilo, hoci v podmieňovacom spôsobe.
„Za predpokladu, že pokrok k splneniu vstupných kritérií bude pokračovať nezmenšeným tempom, cestovná mapa by mala umožniť ukončiť rokovania do konca roku 2002 pre tie kandidátske krajiny, ktoré budú pripravené. Cieľom je, že by sa mali zúčastniť na voľbách do EP v roku 2004 ako členovia,“ píše sa v záverečnej deklarácii summitu, podľa ktorej je „proces rozšírenia nezvratný“.
Švédsko je však spokojné a podľa premiéra Görana Perssona dosiahlo to, čo chcelo. „Je tam podmienka, ale v diplomatickej reči sa aj podmienečne formulované závery chápu postupom času ako konkrétne záväzky,“ vysvetľoval spokojný švédsky diplomat, hoci Štokholm musel ustúpiť od pôvodného zámeru stanoviť 1. január 2004 ako termín prijatia prvej skupiny krajín.
Dzurinda: Írsko prospelo
Slovenský premiér Mikuláš Dzurinda v sobotu na záver summitu Európskej únie v Göteborgu ocenil rokovanie vrcholnej schôdzky a vyslovil domnienku, že írske referendum, ktoré pred časom zamietlo zmluvu z Nice, paradoxne prospelo prístupu úniových štátov ku kandidátskym krajinám.
EÚ akoby chcela o to viac ilustrovať, že jej rozšírenie je skutočne nezvratné. S rokovaním vo Švédsku sme veľmi spokojní a jeho závery dávajú Slovensku šancu byť jednou z prvých krajín, ktoré sa k únii aj pričlenia, poznamenal Dzurinda na záver vrcholnej schôdzky EÚ a kandidátskych štátov. Únia podľa Dzurindu v Göteborgu stanovila jasné pravidlá a ciele pre ďalší postup. Podľa týchto kritérií je podľa premiéra dokonca „pravdepodobné“, že vyjednávači proces medzi úniou a Slovenskom do konca budúceho roka skutočne úspešne skončia.
Na otázku ČTK, či počíta s komplikáciami okolo uzatvorenia kapitoly o voľnom pohybe osôb, Mikuláš Dzurinda odpovedal: „Rokovania o tejto kapitole začneme v blízkej budúcnosti a dokončíme ich skoro, ešte pred koncom tohto roku. Dúfame, že čo najviac členských krajín EÚ bude nasledovať príklad Švédska, ktoré pre pohyb pracovných síl nechce zaviesť žiadne prechodné obdobie.“
Podľa slovenského ministra zahraničia Eduarda Kukana bolo švédske predsedníctvo v EÚ z pohľadu jeho krajiny doteraz najlepším a pracovne najintenzívnejším.
Počas portugalského predsedníctva v prvej polovici minulého roka otvorilo Slovensko osem a uzatvorilo šesť vyjednávacích kapitol. Pri následnom francúzskom období otvorilo ďalších osem a uzatvorilo štyri. Polrok so Švédskom na čele znamenal 13 otvorených a sedem dokončených kapitol.
Ako proti demonštrantom?
Pod tlakom mohutných protestov sa trojka únie - Francúzsko, Švédsko a Belgicko - dohodla na spoločnom boji proti demonštráciám odporcov globalizácie, ktoré by mohli narušiť najbližší summit únie v Belgicku.
Skúsenosti Göteborgu si podľa švédskeho premiéra Perssona vynucujú tesnejšiu spoluprácu pri organizovaní summitov EÚ. „Musíme užšie spolupracovať,“ povedal zjavne rozrušený Persson novinárom počas summitu EÚ, ktorý bol poznamenaný násilnými zrážkami medzi políciou a demonštrantmi v uliciach mesta.
Francúzsko, kde sa na summitoch EÚ v Nice a Biarritzi odohrali podobné demonštrácie, bude spolupracovať so Švédskom a s budúcou predsedníckou krajinou únie - Belgickom, aby podľa Perssonových slov zvládali demonštrácie „efektívnejšie“.
Ministri zahraničných vecí, vnútra a policajní prezidenti troch krajín sa o krátky čas stretnú, aby diskutovali o boji proti pouličným násilnostiam, dodal švédsky premiér. (čtk, tasr)