
o sympatiách voličov informovala súkromná rozhlasová stanica Darik.
NHS by tak malo dvojnásobok hlasov ako už štvrtý rok vládnuca konzervatívna koalícia Zväz demokratických síl (SDS) premiéra Ivana Kostova, ktorý volilo asi 20 percent občanov. Postkomunistická Bulharská socialistická strana doteraz získala 17 až 20 percent hlasov a strana tureckej menšiny asi sedem percent.
Rozhlasová stanica v súlade so zákonom o informovaní o prieskumoch spred volebných miestností neuvádzala názvy strán, ale označovala ich pre ne typickými farbami. Oficiálne tieto údaje nikto nepotvrdil. Rozhlasová stanica Darik však podobný postup zvolila aj počas parlamentných volieb v roku 1997 a jej odhady sa ukázali správne.
Volebná komisia oznámila, že do 13.00 h SELČ využilo svoje ústavné právo 40 percent voličov, čo je v porovnaní s predchádzajúcimi voľbami dvojnásobný počet za daný časový úsek.
Niekdajší monarcha, ktorého v roku 1946 komunisti vyhnali do exilu, by chcel zlepšiť hospodársku situáciu chudobného obyvateľstva a začať dôrazný boj proti rozmáhajúcej sa korupcii. Vláde premiéra Kostova sa po hospodárskej kríze v rokoch 1996 - 1997 podarilo stabilizovať bulharskú ekonomiku uplatnením prísneho reštriktívneho programu Medzinárodného menového fondu (MMF). V krajine je však vysoká nezamestnanosť - dosahuje vyše 18 percent z ekonomicky aktívneho obyvateľstva a patrí k najvyšším v kandidátskych krajinách EÚ.
(tasr)