Ruský prezident Vladimir Putin včera pricestoval do Belehradu zo sobotného summitu s americkým prezidentom Georgeom W. Bushom v Slovinsku. Ide o vôbec prvú návštevu ruského prezidenta v Juhoslávii v poslednom desaťročí.
Podľa Vladimira Putina Juhoslávia potrebuje pomoc medzinárodného spoločenstva a Rusko chce hrať v tomto procese svoju úlohu. Putin po stretnutí so svojím náprotivkom Vojislavom Koštunicom odletel do Kosova a tu sa stretol s veliteľmi ruského kontingentu medzinárodných mierových síl KFOR. Rusi majú v Kosove 3000 mužov.
„Stabilitu regiónu vážne ohrozuje predovšetkým národnostný a náboženský extrémizmus, ktorého hlavným zdrojom je v súčasnosti stále Kosovo,“ povedal Putin po rokovaní s juhoslovanským prezidentom Vojislavom Koštunicom. „Plne súhlasím s prezidentom Koštunicom, že medzinárodné spoločenstvo musí dôsledne realizovať rezolúciu (Rady bezpečnosti OSN) číslo 1244. Akokoľvek by to bolo ťažké, musíme odzbrojiť teroristov a dôsledne realizovať rezolúciu,“ vyhlásil Putin na tlačovej konferencii.
Putinov plán okrem iného predpokladá neporušiteľnosť terajších hraníc na Balkáne a záruky za práva národnostných menšín. Pozorovatelia upozorňujú, že požiadavka neporušiteľnosti hraníc nepochybne popudí kosovských Albáncov, ktorí dúfajú, že medzinárodné spoločenstvo, ktoré po skončení náletov NATO na Juhosláviu v roku 1999 urobilo z Kosova de facto protektorát OSN, nakoniec schváli nezávislosť tejto juhosrbskej oblasti.
Ruská balkánska iniciatíva podľa Koštunicu predpokladá usporiadanie regionálnej konferencie, ktorá „má raz a navždy ukončiť pokusy po novom stanoviť štátne hranice“. Rade bezpečnosti OSN by potom podľa informácií z ruskej delegácie, na ktorú sa odvoláva agentúra AP, pripadla úloha zaručiť dodržiavanie zmluvy o stabilite na Balkáne.
Putina v Kosove sprevádzal minister zahraničia Igor Ivanov a šéf generálneho štábu ruskej armády generál Anatolij Kvašnin.
(čtk, peb)