GÖTEBORG, BRATISLAVA – Piatková noc rokovaní delegácií krajín Európskej únie priniesla ovocie – únia dala svojim nádejným novým členom prvý raz konkrétne termíny.
Prezidenti a premiéri únie deklarovali, že prístupové rokovania s tými kandidátmi, ktorí sú pripravení, sa môžu skončiť v roku 2002. Tí by sa potom mali – už ako riadni členovia EÚ – zúčastniť na voľbách do Európskeho parlamentu v roku 2004.
Nejde však o záväzok v pravom zmysle slova – Nemecko a Francúzsko sa totiž najprv tvrdo postavili proti akémukoľvek určovaniu pevných dátumov. V záverečnej deklarácii napokon stojí formulácia v podmieňovacom spôsobe.
„Nejde o záväzok, ale o cieľ. Uvidíme, či ho bude možné splniť,“ zdôrazňoval pred novinármi nemecký kancelár Gerhard Schröder.
I to však stačilo všetkým kandidujúcim krajinám k nadšeným reakciám, ktoré sú pochopiteľné zvlášť po nedávnom neúspešnom írskom referende o dohode z Nice.
Únia prvý raz, aj keď nepriamo, naznačila, že rokom rozšírenia bude rok 2004, povedal podľa TASR premiér Mikuláš Dzurinda. „Všetko, čo je budúce, je otvorené, a tým aj podmienené. Ide však o jasný posun oproti Nice,“ mieni Ján Figeľ, hlavný slovenský vyjednávač s úniou.
Spokojný bol aj poľský premiér Jerzy Buzek, ktorý dokonca doma vyhlásil, že Poľsko môže vstupné rokovania ukončiť „do dvoch týždňov“, hoci práve jeho krajina momentálne v rokovaniach zaostáva.
„Táto deklarácia je silnejšia, ako sme mohli očakávať,“ konštatoval slovinský minister pre európske záležitosti Igor Bavčar, a na tom sa napokon zhodli všetci. (bj)