
Marián Baránik býva v dome neďaleko cisterny, a tak radšej chodí s vedrami po čistú vodu.
LEHÔTKA POD BREHMI – Už pred tromi rokmi zakázali hygienici obyvateľom Lehôtky pod Brehmi a Hliníka nad Hronom, aby používali vodu z vodovodov na pitie či varenie. Obsah arzénu, ktorý môže mať vo väčších množstvách karcinogénne účinky, nevyhovuje sprísneným normám.
Už tri roky je jediným zdrojom neškodlivej vody cisterna uprostred dediny, ktorú každý pondelok dopĺňajú.
Mnohých obyvateľov zo vzdialenejších častí obce však už omrzelo chodiť s vedrami k cisterne. „Určite sa mnohí ľudia vrátili k vode z vodovodu, aj keď vedia, že je škodlivá. Bola taká aj pred sprísnením noriem a všetci sme ju pili,“ hovorí Marián Baránik. Sám však býva v dome neďaleko cisterny, a tak radšej chodí s vedrami po čistú vodu.
Starší ľudia, ktorí bývajú ďalej, to už nevládzu. Mnohí vodu prevárajú, lebo si myslia, že tak arzén zničia. Nikto však vodu z vodovodu nechce dať deťom. Kupujú rôzne dojčenecké vody, ktoré tiež idú do peňazí. Aj pre materskú školu chodia naberať neškodlivú vodu z cisterny.
Obyvatelia sa hnevajú aj preto, lebo za vodu platia rovnakú sumu ako tí, čo majú čistú. Nesúhlasia s tým, že dováženie vody v cisterne je nákladné. Ako beznádejnú hodnotí situáciu aj starosta Kamil Pinka: „Písali sme už petíciu na vládu a nič sa nedeje.
Dvesto miliónov na dostavbu skupinového vodovodu už bolo odsúhlasených, potom sa však nenašli. Celý problém je na mŕtvom bode.“ Obci vznikol nedostatkom pitnej vody aj iný problém. Mnohí ľudia kupujú na pitie minerálky, čím narastá množstvo platového odpadu a vzniká problém s jeho odvozom. Obec bude zrejme musieť zvýšiť aj platby za odvoz odpadu.
Celú situáciu by mohla vyriešiť dostavba skupinového vodovodu, ktorá sa mala realizovať už pred časom. Nie sú však na ňu peniaze a postihnuté obce zatiaľ nevedia, kedy sa problému s arzénom definitívne zbavia.
FOTO SME – JÁN KROŠLÁK