a.
Na výsledky čaká celý svet. Od tváre povolebného Nemecka totiž závisí veľa.
Nervózny je Brusel. Európska únia sa od leta zastavila, všetci čakajú na správu z Berlína. Až potom sa môže začať skutočne rokovať o rozšírení únie, reforme poľnohospodárstva a pomoci najzaostalejším regiónom.
Výsledok sa priamo dotýka aj kandidátskych krajín. Schröder aj Stoiber síce podporujú rozšírenie, ale v prípade Stoiberovho víťazstva by sa mohol pre Slovensko a hlavne Českú republiku objaviť problém navyše: Benešove dekréty. Edmund Stoiber je jednoznačne za ich zrušenie.
„Pre kandidátov sú obaja dobrí, ale Schröder je asi lepší,“ hovorí renomovaný rakúsky analytik a odborník na strednú a východnú Európu Paul Lendvai. „Nejde len o Benešove dekréty, ale aj o to, že v prípade súčasnej vlády je už jasne daná línia, Joschka Fischer sa v rozšírení veľmi angažuje a u stoiberovcov ešte nie je jasné, kto by vlastne zahraničnú politiku robil.“
Voľby však neovplyvňujú len Európu. Kampaň posledných dní zasiahla aj do vzťahov Nemecka s Amerikou. Schröderova ministerka spravodlivosti Herta Däublerová-Gmelinová totiž na mítingu odborárov prirovnala politiku prezidenta Georgea Busha voči Iraku k metódam Adolfa Hitlera.
Kancelár Schröder môže na priostré slová ministerky doplatiť. Doteraz ho za odpor proti akcii v Iraku kritizoval len Stoiber. Tvrdil, že poškodzuje dobré vzťahy s Washingtonom. Teraz sa však pridali aj americkí politici a médiá. V tesnej kampani by to mohlo rozhodnúť. Viac na 7. strane
MATÚŠ KOSTOLNÝ