Počet párov, ktoré sa rozhodli pre sobáš, klesol aj minulý rok. Uzavretých bolo 23 800 manželstiev, o dvetisíc menej ako pred rokom. „Je to najnižšia úroveň sobášnosti v povojnovom období,“ hovoria demografi. Na porovnanie: v roku 1970 bolo uzatvorených 36-tisíc sobášov. „Slovensko síce v rebríčku pokleslo, no stále sa vývojom sobášnosti zaraďuje do európskeho priemeru,“ povedal demograf Michal Tirpák. Muži sa dnes ženia priemerne vo veku 28,6 roka, ženy v 25,6 roka.
Naproti tomu rozvodovosť stále stúpa. Na 100 uzavretých manželstiev pripadlo minulý rok až 41 rozvodov, 70 percent z toho tvorili manželstvá s maloletými deťmi. V roku 1970 bolo na Slovensku 3420 rozvodov. Minulý rok rozviedli takmer 10-tisíc manželstiev, o 500 viac ako v predchádzajúcom roku. Napriek tomu je u nás menej rozvodov, ako je európsky priemer. Európske prvenstvo v rozvodovosti si udržiavajú naši českí susedia. Priemerná dĺžka manželstva, ktoré sa končí rozvodom, je 13 rokov.
Demografi tvrdia, že Slovensko sa svojím populačným vývojom približuje západnej Európe.
Každoročne sa zvyšuje aj podiel detí narodených mimo manželstva. Minulý rok to bolo takmer každé piate dieťa.
„Na Slovensku je hlboko a univerzálne zakorenený tradičný model muža ako dominantného živiteľa rodiny a ženy ako udržiavateľky rodiny,“ v Správe o Slovensku z roku 1999 to skonštatovala sociologička Zuzana Bútorová. V roku 1999 urobil IVO prieskum, z ktorého vyplýva, že s názorom, že „vydatá žena by nemala pracovať a mala by sa venovať deťom a domácnosti“, súhlasilo až 49 respondentov. Takýto názor považujú za správny hlavne ľudia s nižším vzdelaním, starší, žijúci v malých obciach.
Podľa prieskumu ešte stále na Slovensku pretrváva aj predstava o prirodzenom patriarchálnom usporiadaní rodiny, to znamená, že hlavné slovo v rodine má mať muž. Tento model však akceptujú hlavne muži. (hr)
„Muž je hlava rodiny a ostatní v rodine by ho mali plne rešpektovať.“ (%)
Muži Ženy Spolu
Súhlasím 62 40 50
Nesúhlasím 37 58 47
Neviem 2 2 2
Zdroj: IVO, 1999