- Voliť môžu len občania Slovenskej republiky, ktorí dovŕšili vek 18 rokov a nachádzajú sa na Slovensku. Ak ste v zahraničí, voliť nemôžete.
- Ak ste spáchali trestný čin a v deň volieb ste ocitli vo väzbe, máte právo voliť. Prekážkou účasti na voľbách je len výkon trestu.
- Nezabudnite si doma preukaz totožnosti.
- Hlasovací lístok dostanete vo volebnej miestnosti. Už by sa vám nemal dostať do rúk hlasovací lístok Demokratickej strany, ktorá zvolieb odstúpila.
- Do obálky, ktorú dostanete od volebnej komisie, vložte len jeden hlasovací lístok.
- Ak ste sa rozhodli uprednostniť niektorého z kandidátov na kandidačnej listine strany, ktorú chcete zvoliť, zakrúžkujte jeho poradové číslo – ide o tzv. preferenčný hlas. Zakrúžkovať môžete najviac čísla pri štyroch kandidátoch.
- Zistite si, ktorý z kandidátov sa vzdal, aby ste mu zbytočne nedávali preferenčný hlas. Údaj by mal byť k dispozícii na informačnej tabuli v mieste hlasovania.
- Volič, ktorý nemôže sám upraviť hlasovací lístok pre telesný handicap alebo preto, že nemôže čítať alebo písať, má právo vziať so sebou do priestoru určeného na úpravu hlasovacích lístkov iného voliča, aby zaňho hlasovací lístok podľa jeho pokynov upravil a vložil do obálky.
(sp)
Zakrúžkovať možno najviac štyroch
Najviac štyrom kandidátom volenej politickej strany alebo hnutia môže volič odovzdať prednostný hlas. Prednostný hlas udelí kandidátovi tak, že zakrúžkuje na hlasovacom lístku vybranej strany alebo hnutia poradové číslo vybraných kandidátov.
Ak volič zakrúžkuje viac ako štyri čísla, hlas odovzdaný politickému subjektu platí, na „krúžkovanie“ sa však neprihliada. Rovnako ak volič mená na lístku prepisuje, mení či dopisuje, platí hlas pre subjekt, nie však pre takto označených kandidátov.
Ak volič vloží do obálky viac hlasovacích lístkov tej istej strany alebo hnutia, počítajú sa ako jeden hlas pre tento subjekt a prednostné hlasy sa počítajú z toho lístka, na ktorom ich je najviac. Ak bude na viacerých lístkoch toho istého subjektu vyznačený rovnaký počet prednostných hlasov pre rôznych kandidátov, na prednostné hlasy sa neprihliada.
Prednostný (alebo preferenčný) hlas môže kandidátovi pomôcť len v prípade, že získa najmenej desať percent takýchto hlasov z celkového počtu platných hlasov, odovzdaných pre stranu alebo hnutie. Ak ich získa, môže sa do parlamentu „prekrúžkovať“ aj z nižšieho miesta na kandidačnej listine.
Ak viac ako desať percent prednostných hlasov dostane viacero kandidátov, nastúpia do parlamentu postupne v poradí podľa najvyššieho počtu týchto hlasov. (tasr)
Voľby sledujú domáci i zahraniční pozorovatelia
Parlamentné voľby i priebeh sčítania hlasov budú sledovať domáci aj zahraniční pozorovatelia. Vyše 50 pozorovateľov slovenskej mimovládnej organizácie Občianske oko sa sústredí na monitorovanie priebehu volieb v oblastiach s vyšším podielom rómskych obyvateľov.
Ústredná volebná komisia dala povolenie na účasť pri sčítaní hlasov tiež zástupcom okresnej organizácie HZDS v Komárne, mimovládnej organizácie Slovenský mládežnícky zväz, ako aj viacerým fyzickým osobám.
Desaťčlennú pozorovateľskú misiu vyslala na Slovensko aj Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe. Pozorovatelia OBSE sú na Slovensku už od konca augusta, pričom sledovali aj priebeh samotnej volebnej kampane, situáciu v médiách a venovali sa aj legislatívnemu rámcu, ktorý určuje na Slovensku parlamentné voľby.
Na voľbách sa zúčastnia aj dvaja pozorovatelia z Národného demokratického inštitútu z USA. Z Ukrajiny na Slovensko prišlo 18 pozorovateľov z mimovládnej organizácie Výbor voličov Ukrajiny. (sita)
Režim vojakov musí byť upravený
BRATISLAVA – Služobné povinnosti vojakov musia byť upravené tak, aby mal každý z nich možnosť zúčastniť sa na parlamentných voľbách.
Zároveň budú prerušené výkony trestu disciplinárne potrestaným vojakom umiestneným do oddelenia výkonu disciplinárnych trestov na dni konania volieb. Vyplýva to z opatrení ministerstva obrany, ktoré majú umožniť vojakom voliť. Velitelia, náčelníci a riaditelia mali zabezpečiť v spolupráci so starostami obcí pre každého vojaka-voliča kópiu zoznamu zaregistrovaných kandidátov.
Ako informoval hovorca ministerstva obrany František Kašický, velitelia museli zabezpečiť vydanie voličských preukazov vojakom, ktorí budú v dňoch volieb mimo vojenských jednotiek a zariadení.
V rámci princípu nadstraníckosti bolo nariadené v priebehu volebnej kampane a v čase konania volieb do parlamentu neposkytovať politickým stranám personálnu ani materiálnu pomoc pri organizovaní politických mítingov a zhromaždení, nepripustiť vykonávanie politickej agitácie a politických zhromaždení vo vojenských objektoch. (sita)
Prezident poverí toho, kto bude mať väčšinu
BRATISLAVA – Prezident Rudolf Schuster poverí po voľbách na základe svojho ústavného práva zostavením vlády toho politika, ktorý mu predloží písomné vyhlásenie o podpore nadpolovičnej väčšiny zvoleného zákonodarného zboru.
Prezidentov hovorca Ján Füle povedal, že hlava štátu sa v pondelok individuálne stretne so zástupcami všetkých politických strán, ktoré v nadchádzajúcich parlamentných voľbách získajú minimálne päť percent hlasov voličov. Prijme ich v tom poradí, v akom sa umiestnia vo voľbách a vyzve ich, aby sa dohodli na koalícii. (tasr)