DUBLIN - Kandidáti na vstup do Európskej únie sa už na budúci mesiac dozvedia, či sa okrem domácich problémov s integráciou neobjavia aj veľmi vážne prekážky vnútri tejto organizácie. V Írsku sa bude konať 19. októbra referendum, v ktorom sa majú voliči vyjadriť k Zmluve z Nice. Tá otvára dvere k rozšíreniu únie východným smerom.
Termín referenda oznámil írsky premiér Bertie Ahern včera po zasadaní kabinetu. Prvé referendum k tomuto dokumentu, ktorý pripravuje inštitucionálne predpoklady na výrazné rozšírenie Európskej únie, sa v Írsku konalo vlani v júni. Až 54 percent voličov však vtedy zmluvu odmietlo, čo vyvolalo v ostatných členských krajinách únie veľké znepokojenie.
Jediné referendum
Ako by postupovala únia v prípade, že by Íri opäť povedali druhýkrát nie, je v tejto chvíli veľmi nejasné. Isté je, že by to bol pre Brusel obrovský problém a euroúradníci by zrejme museli hľadať mechanizmus, ako obísť odmietnutie. Podľa šéfa generálneho riaditeľstva Európskej komisie pre rozšírenie Eneka Landabura by záporný výsledok referenda zrejme zhatil úmysel EÚ dokončiť vyjednávania s najpokročilejšími kandidátmi do konca tohto roku.
Zmluvu z Nice musí ratifikovať všetkých pätnásť členov únie do konca tohto roku. Írsko je jedinou krajinou EÚ, kde bolo k tejto záležitosti nevyhnutné vypísať referendum, ako to predpisuje írska ústava.
Ahernova kampaň
Predseda vlády Ahern je presvedčeným stúpencom únie a začiatkom tohto mesiaca začal so širokou informačnou kampaňou s cieľom objasniť írskym voličom zmysel dokumentu. Z výsledkov najnovších prieskumov verejnej mienky totiž vyplynulo, že zo zhruba troch miliónov oprávnených voličov rozumie tejto zmluve len 16 percent obyvateľov. S výzvou, aby podporili rozšírenie únie, sa na Írov obrátil aj v krajine veľmi rešpektovaný Bono zo skupiny U2.
Európska komisia, vedenie Európskeho parlamentu aj diplomacia teraz predsedajúceho Dánska opakujú, že pre prípad odmietnutia nemajú ani nepripravujú náhradný scenár. Také výroky však podľa niektorých zdrojov z Bruselu majú v súčasnosti poslúžiť hlavne ako dodatočný nátlakový prostriedok na írsku verejnú mienku. Íri si podľa prevládajúceho názoru neboli pri minuloročnom hlasovaní takmer vôbec vedomí celoeurópskych dosahov svojho počínania.
Záchranný scenár
Pre prípad, ak by Íri predsa len potvrdili svoj postoj z minuloročného hlasovania a hlasovali odmietavo, EK údajne diskrétne pripravuje návrhy núdzového riešenia. To sa opiera o jedinú možnosť, ktorá je z právneho hľadiska prípustná. Je ňou vybrať zo zmluvy z Nice tie pasáže, ktoré bezprostredne umožňujú prijatie nových členov, a zaradiť ich do Zmluvy o pristúpení, ktorá má byť na jar budúceho roku podpísaná so všetkými vstupujúcimi kandidátmi.
Ide o ustanovenia zmluvy z decembra 2000, ktoré sa týkajú rozloženia hlasov v Rade ministrov budúcej rozšírenej EÚ, počtu poslancov v budúcom Európskom parlamente, zástupcov v ďalších orgánoch a zloženia Európskej komisie. Bez tohto nie je možné desať nováčikov do EÚ prijať. Nie je však vôbec isté, že ak by EK musela s takýmto riešením verejne vyrukovať, uspela by vo všetkých členských krajinách. (čtk, r)